Menu Zavřít

Kimova raketová parta. Kdo jsou ti, jimž vůdce KLDR skáče do náruče?

1. 6. 2017
Autor: Profimedia.cz

Severokorejský diktátor Kim Čong-un slaví úspěšné raketové testy ve společnosti stále stejné trojice mužů. Ta se těší mimořádnému zájmu jak domácího režimu, tak i zahraničních tajných služeb, které už mají tyto šéfy Kimových zbrojních vývojářů zčásti přečtené.

Jejich význačné postavení je z oficiálních televizních záběrů i fotografií patrné na první pohled. Zatímco ostatní poradci se ve vůdcově přítomnosti lámou v pase, prominentní trio si s Kimem samou radostí padá do náruče. Tito vrcholní vývojáři severokorejského raketového programu - Ri Pchjong-čchol, Kim Čong-sik a Jang Čcheng-ha jsou vzhledem k technickým pokrokům z poslední doby středem zájmu zahraničních tajných služeb a figurují na různých sankčních seznamech.

Hrozba raket je o to vážnější, že pokroky vykazuje i severokorejský jaderný program. Podle šéfa Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Jukija Amana se velikost zařízení KLDR na obohacování uranu za posledních několik let zdvojnásobila.


Přečtěte si více o možnostech KLDR vyzbrojit se jadernou bombou:

Kolik atomových bomb může vyrobit KLDR? 7 otázek a odpovědí o severokorejské hrozbě

Jaderný výbuch


Severokorejský raketový program zahajovala začátkem století jiná trojice mužů, z níž jeden zemřel a zbývající dva, už pokročilého věku, se stáhli do ústraní. Stávající tým si Kim podle znalce KLDR Michaela Maddena, sestavil sám. Kim si záměrně sestavuje štáb poradců mimo kruhy, které měl k ruce jeho otec a předchůdce Kim Čong-il, napsala agentura Reuters s odvoláním na zdroje blízké jihokorejské vládě.

„Kim Čong-un přiděluje práci vývojářů raket i jaderných hlavic podle výsledků,“ popisuje Madden a severokorejští emigranti jeho slova potvrzují. „Aby obešel byrokracii, podřídil tyto technokraty přímo sobě a je s nimi v těsném spojení. To jen ukazuje velký význam, jaký přikládá vývoji raket,“ myslí si uprchlý severokorejský důstojník An Čchan-il, na nějž odkazuje agentura Reuters.

Stranický prominent Ri Pchjong-čchol

Podle jihokorejských analytiků je tento bývalý generál vzdušných sil šéfem tria. Muž, jemuž Madden přezdívá „velká brambora“, se narodil v roce 1948. Ri, který má na většině dostupných fotografií ústa od ucha k uchu, to dotáhl na zástupce ředitele stranického oddělení pro muniční výrobu. Pojmem „stranický“ se rozumí Korejská strana práce, která na vývoj balistických raket dohlíží. „Nejspíš zastupuje stranu v raketovém programu,“ tipuje analytik Kim Čin-mu ze Soulu. Napovídalo by tomu i to, že Ri si část studií odbyl v Rusku.

Raketový výzkumník Kim Čong-sik

Vůdcův jmenovec zahájil kariéru v civilním letectví, nicméně obléká generálský stejnokroj. Jeho věk není známý. Režim mu připsal k dobru, že v roce 2012 poprvé dostal severokorejskou raketu na nízkou oběžnou dráhu. Záběry státní televize jej zachycují, jak soukromým letadlem veze vůdce Kima k odpalovací rampě. Loni se ukázal na severokorejském úřadě pro letectví a kosmonautiku (Nada), kde před úspěšným startem ukázal Kimovi velín.

Tajemný Jang Čcheng-ha

O Jangovi toho pozorovatelé vědí jen poskrovnu. Je prezidentem Národní akademie pro výzkum ve zbrojení (dříve označované sympatičtějším přízviskem „přírodních věd“), zodpovědné za výzkum a vývoj pokročilých zbraňových systémů. Podle informací z jihokorejských médií tam pracuje na 15 000 lidí, mezi nimi i 3000 raketových inženýrů. Americké ministerstvo jej od prosince 2016 vede na sankčním seznamu s poukazem na to, že Akademie zřejmě vyvíjí i jaderné zbraně. Jangovo jméno (Jang Chang Ha) je kromě toho k nalezení i na sankčním seznamu Rady bezpečnosti OSN.

Video: Kim Čung-un si testy balistických raket nenechává ujít:

Ve světle akce izraelské tajné služby Mossad, která v listopadu 2010 odpálila bomby na autech se dvěma íránskými jadernými fyziky, by se mohlo zdát nerozumné, že severokorejský diktátor své vědce staví před kamery. Vůdce svůj klid ovšem zjevně opírá o prostou skutečnost, že podobné akce by na území nejizolovanějšího státu světa byly prakticky neproveditelné.

MM25_AI

Nahrazovat vědce „loutkami“ by se Kimovi rovněž minulo účinkem. Tím je podle koreanisty Jaromíra Chlady, který v KLDR strávil půl roku na studijním pobytu, především vzkaz dovnitř KLDR. Kim zkrátka ukazuje, že i vědecké kapacity stojí při něm.

Přečtěte si více o zbrojním programu KLDR a napětí, které vyvolává:

Protiraketový štít v provozu. Jižní Korea je chráněna americkým deštníkem

KLDR vyvíjí rakety rychleji, než se čekalo. Rada bezpečnosti zkoušky odsuzuje

Japonci kupují jaderné kryty jako šílení. Poptávka stoupla až desetinásobně


  • Našli jste v článku chybu?