Menu Zavřít

Kladivo na průmyslníky

18. 11. 2005
Autor: Euro.cz

Evropský parlament schválil v prvním čtení novou chemickou legislativu

Kontroverzní nová evropská chemická legislativa REACH (zkratka slov registrace evaluace autorizace chemikálií) byla minulý týden v prvním čtení schválena v Evropském parlamentu s řadou pozměňujících návrhů. O tuto normu, která má sjednotit desítky předpisů týkajících se regulace chemických látek, se vede již několik let velký politický spor. Na jedné straně jsou ekologičtí aktivisté, jejichž zájmy v tomto případě zastupují především skandinávské země, na druhé chemičtí průmyslníci, za něž se postavilo Německo. Zelení argumentují, že REACH bude mimořádně prospěšný pro zdraví lidí. Chemici namítají, že bude šíleně drahý a že zlomí konkurenceschopnost evropského chemického a navazujících průmyslů na světových trzích.

Do deseti tun zavřeme oči.

REACH, který byl nakonec schválen jasnou většinou 407 hlasů (proti bylo 155 poslanců a 41 se zdrželo), bude znamenat výraznou a dlouhodobou změnu nejen pro chemický, ale například i pro textilní, gumárenský či automobilový průmysl. Výrobci i dovozci chemikálií budou povinni je centrálně registrovat a odevzdat zprávu o vlivu látky na zdraví a životní prostředí. Látky budou posouzeny z hlediska bezpečnosti a ty nejvíce rizikové budou muset projít autorizací, která přesně stanoví podmínky dalšího používání chemické látky a v některých případech i určí termín jejího stažení z trhu. Asociaci evropského chemického průmyslu Cefic se podařilo přesvědčit většinu poslanců, aby odhlasovali změkčení původního návrhu v ustanovení o registracích. U látek vyráběných či dovážených v objemu nižším než deset tun (v rámci celé Evropské unie) bude stačit pro jejich registraci uvést jen pár základních dat a nebude třeba provádět jejich testování. Z odhadovaného množství třiceti tisíc používaných chemikálií vypadnou z povinného testování dvě třetiny. Povinnost dokázat, že vyráběné či dovážené látky nejsou zdravotně škodlivé, bude u těchto substancí produkovaných v objemu menším než deset tun ročně pouze tehdy, pokud je jako potenciálně rizikové vybere nová Evropská chemická agentura.
Zeleným se ale naopak podařilo zpřísnit REACH v povinnosti nahradit nebezpečné látky substitutem, pokud je známý. Firmy na to budou mít lhůtu pěti let.

bitcoin_skoleni

Zelení vítězí nad chemiky.

„Povedlo se prohlasovat kompromisní návrhy v oddílu registrace, což je pro chemický průmysl dobrá zpráva. Jenže dále se nám nepodařilo již nic, a naopak zelení dosáhli zpřísnění legislativy v oblasti autorizace. Takže toto hlasování bylo pro chemický průmysl spíše zklamáním, ukázalo, že většina Evropského parlamentu je zeleno-rudo-socialistická,“ komentoval ředitel Svazu chemického průmyslu Ladislav Novák.
Konzultant v oblasti ekologických a zdravotních rizik (člen Meziresortní komise chemické bezpečnosti a pracovní skupiny pro chemické látky European Environmental Bureau) Miroslav Šuta k hlasování Evropského parlamentu uvedl: „Vítám, že po mnoha odkladech se parlament konečně návrhem REACH zabýval a že se pro něj vyslovila tak velká většina poslanců. Za pozitivum považuji podporu postupné náhrady nejnebezpečnějších chemikálií bezpečnějšími alternativami. Špatnou zprávou z pohledu ochrany zdraví je, že poslanci ohrozili možnost identifikovat nebezpečné chemikálie tím, že drasticky snížili nároky na otestování tisíců látek. Přímo alarmující je, že parlament do REACH nezahrnul chemikálie narušující hormonální systém člověka i zvířat, takzvané endokrinní disruptory.“ REACH musí ještě projednat a schválit Evropská rada. Podaří-li se pětadvaceti evropským vládám najít kompromis, bude svoláno její mimořádné jednání ještě do konce letošního roku. Bude-li REACH takto schválen, vstoupí jako nařízení okamžitě v platnost ve všech členských státech Evropské unie.

NÁZORY:

  • Zbankrotujeme. Ředitel Svazu chemického průmyslu Ladislav Novák je přesvědčen, že REACH v současné podobě neúnosně finančně zatíží celý chemický a navazující průmysl. Odhaduje, že českou chemii bude stát několik miliard korun. „Anglická chemická firma Whyte Chemicals spočítala, že zavedení REACH by ji stálo 75 jejích ročních zisků. U nás si jeden chemický podnik nechal udělat dopadovou studii, podle níž by ho REACH mohl stát až 850 milionů korun. V takovém případě se ale majitelům nevyplatí nic jiného než továrnu zavřít,“ říká Novák.
  • Společnost vydělá. Expert v oblasti zdravotních a ekologických rizik Miroslav Šuta argumentuje řadou studií tvrdících, že úspory v nákladech na léčbu nemocí chemickými látkami vyvolanými budou mnohem vyšší než náklady chemického průmyslu na zavedení REACH.
  • Našli jste v článku chybu?