Exekutorská komora odhaduje, že počet nařízených exekucí by měl letos dosáhnout počtu 313 tisíc. Za pět let její existence je to dosud nejvíc. Podle statistik hrozí bezprostřední exekuce dalším až dvěma stům tisícům lidí, kteří nejsou schopni hradit dluhy u finančních institucí.
Přitom objem úvěrů poskytnutých soukromému sektoru vzrostl letos z bilionu korun o dalších více než 200 miliard. Kolik z nich bude splaceno? To odhadne málokdo. Stejně jako firma není s to stoprocentně odhadnout, zda za dodané zboží či službu dostane zaplaceno.
Ale to samozřejmě neznamená, že se nebude všemi možnými způsoby jistit proti riziku. A právě snížení rizika při podnikání by mělo být hlavním smyslem připravovaného registru exekucí. Zatímco banky při svém rozhodování o úvěru mohou čerpat informace z bankovního a ne-bankovního registru, registru dlužníků, takový živnostník je na tom hůř. Informace o exekuci u právnických osob lze zjistit z obchodního rejstříku. U fyzických osob, které většinou bývají „odběrateli“ živnostníků, ale bohužel nelze nalézt konkrétní data v žádné databázi. O takové exekuci pak má informace pouze přidělený exekutor, soudce, dlužník a věřitel. Nikoliv již živnostník, který tak stěží dopředu zjistí, zda jeho zákazník je s to dostát závazkům.
Registr bude představovat jednotný zdroj informací o právnických i fyzických osobách. Po šesti letech existence institutu exekuce si ho podnikatelé zaslouží. Naostro má být spuštěn v příštím roce, v nejbližší době se začne testovat jeho zkušební provoz. Teď tedy půjde především o to, jaké informace a komu bude poskytovat. Jinými slovy, je zapotřebí ctít zákon o ochraně osobních údajů, ale přitom zpřístupnit údaje mající informační hodnotu. Jak se to podaří, ukáže až příští rok.