Menu Zavřít

Klaus: Diskuze o euru jsou únikem od reality

25. 10. 2004
Autor: Euro.cz

PREZIDENT O EVROPSKÉ UNII "Skutečnými problémy v České republice jsou reforma veřejných financí, důchodového systému, zdravotnictví a školství," domnívá se prezident republiky Václav Klaus. Diskuze o termínu zavedení eura v ČR proto nejsou namístě.

PREZIDENT O EVROPSKÉ UNII „Skutečnými problémy v České republice jsou reforma veřejných financí, důchodového systému, zdravotnictví a školství,“ domnívá se prezident republiky Václav Klaus. Diskuze o termínu zavedení eura v ČR proto nejsou namístě. Diskuze o tom, kdy by měla Česká republika přijmout euro, jsou únikem od reality a rezignací na řešení reálných problémů ekonomiky země, řekl v rozhovoru pro agenturu Reuters prezident České republiky Václav Klaus, který je na neoficiální návštěvě Británie. Za skutečné problémy Klaus označil reformu veřejných financí, důchodového systému, zdravotnictví a školství. „Nic z toho se připojením k euru nevyřeší,“ řekl Klaus. „Toto není téma dne, utíká to od reálných problémů české ekonomiky,“ řekl Klaus na otázku, kdy by mohla Česká republika vstoupit do eurozóny. „Čeští politikové a intelektuálové, kteří spekulují na téma přijetí eura, tím prokazují, že nechtějí mluvit o reálných problémech,“ dodal prezident. Prezident přiletěl do Británie minulý týden na několikadenní návštěvu, na jejímž programu bylo převzetí čestných doktorátů na edinburghské Napier University a londýnské Brunel University a přednesení několika přednášek. ROZŠIŘOVÁNÍ EU = MÉNĚ DEMOKRACIE

Ve středu v Londýně na přednášce organizované euroskeptickou Bruggskou skupinou prohlásil, že další rozšiřování Evropské unie posílí negativní integrační tendence a bude znamenat méně demokracie a méně účinné rozhodování. V projevu zveřejněném na jeho osobní internetové stránce Klaus zařadil mezi nepříznivé tendence EU dlouhodobé ekonomické zpomalení, rostoucí úspěchy radikálních stran, ztrátu kulturní dynamiky, sebedůvěry a osobní motivace včetně narušování vztahu mezi výkonem a odměnou, dále ztrátu vůdcovství, posun ke kolektivní zodpovědnosti a podkopávání národní identity. Uvedl, že tyto jevy nemají přímou souvislost s nedávným rozšířením EU ani se zrodem evropské ústavy, která bude zanedlouho podepsána. „K mé lítosti nové členské státy nevyvolaly a ani nepřivodí důležitou změnu, protože většina z nich byla v době mezi pádem komunizmu a vstupem do EU nakažena stejným virem,“ řekl Klaus. Dodal, že země ze vzdálenějších regionů, které by mohly přinést „čerstvý vzduch“, se podle něho do Evropské unie nemusejí vůbec dostat.

bitcoin_skoleni

**NEDOSTATKY SE ZVIDITELNÍ

Nedávné začlenění deseti nových států podle Klause posílilo vrozené nedostatky Evropské unie a lze očekávat, že tyto nedostatky se stanou viditelnějšími, protože rozhodování se posune od demokratického k hierarchickému principu, posílí „jádro“ Evropské unie, místo jednomyslného hlasování přijde většinové a snaha odstraňovat odchylky od normy povede k častějším intervencím shora. „Bude to výměna mezi větším počtem zúčastněných států na jedné straně a demokracií a účinností rozhodování na straně druhé. A tenhle protiúčet bude stále citelnější, pokud všechny ostatní podmínky zůstanou zachovány,“ řekl Klaus. Evropská ústava podle něho neřeší, nýbrž obchází problémy Evropy. Agentura Reuters uvedla, že Klaus označil umělé sjednocování Evropy jako mocenské protiváhy Spojeným státům za tragédii. „Je to zcela chybná myšlenka… kontinentální způsob uvažování je jedním z hrozných omylů, kterých se dopouštíme,“ citovala agentura českého prezidenta. Pojetí Evropy jako protiváhy USA je podle Reuters nejsilnější ve Francii, zatímco většina evropských vlád považuje silnější Evropskou unii za partnera a nikoli za rivala Washingtonu.

  • Našli jste v článku chybu?