Po šesté severokorejské jaderné zkoušce v září se údajně propadl v testovací lokalitě tunel. Možná zahynulo více než 200 lidí. Uvedla to dnes japonská televize Asahi s odvoláním na nejmenované zdroje obeznámené se situací.
Prvním kolapsem tunelu, k němuž došlo kolem 10. září, bylo zasaženo asi 100 dělníků. Druhý propad nastal při záchranné akci a je možné, že celková bilance překonala 200 obětí, informovala televize Asahi.
Svou zatím poslední a nejsilnější nukleární zkoušku uskutečnila Severní Korea 3. září v testovací lokalitě Pchunggje v hornaté izolované provincii Hamgjong pukto na severovýchodě země, asi 100 kilometrů od hranic s Čínou. Oznámila, že testovala vodíkovou bombu miniaturizovanou tak, že jí může být vyzbrojena balistická raketa.
Přečtěte si esej Daniela Deyla:
Korejská hra na kuřátko
Podle odhadů americko-korejského institutu při Univerzitě Johnse Hopkinse síla severokorejské nálože dosáhla 250 kilotun trinitrotoluenu (TNT), což je šestnáctkrát víc než síla pumy svržené v roce 1945 na japonské město Hirošima. Zkouška vyvolala zemětřesení o síle až 6,3 stupně.
Odborníci již dříve sdělili, že v testovací lokalitě došlo k četným, rozsáhlým sesuvům půdy a k celkové destabilizaci oblasti a že lokalita zřejmě kvůli tomu již nebude v budoucnu použitelná pro zkoušky jaderných zbraní.
Dále čtěte: