Menu Zavřít

KLDR vyzkoušela vodíkovou bombu. Vyvolalo to otřesy o síle 6,3 stupně

3. 9. 2017
Autor: Profimedia.cz

Severní Korea provedla zkoušku vodíkové bomby. Oznámila to dnes severokorejská státní televize, podle níž byl test "naprosto úspěšný". Podle oficiálního oznámení šlo o bombu použitelnou do mezikontinentální balistické rakety.

Severokorejská agentura KCNA uvedla, že inspekci nové vodíkové bomby provedl před testem vůdce země Kim Čong-un. Televize přinesla záběry, na nichž Kim Čong-un podepisuje příkaz k provedení testu. V prohlášení televize byl test označen za „smysluplný“ krok v jaderném zbrojním programu.

Agentura KCNA uvedla, že při dnešním testu „neunikl žádný radioaktivní materiál a že zkouška neměla žádný negativní vliv na okolní prostředí“. Smyslem testu bylo podle agentury prověřit přesnost při výrobě vodíkové bomby, již lze umístit do mezikontinentální střely. Pchjongjang je blízko stadia, kdy bude moci vyrobit jadernou hlavici pro mezikontinentální balistickou střelu, oznámila také KCNA.

Severokorejská agentura čerpala svou informaci z vládního prohlášení. Uvedla, že test byl s úspěchem proveden ve 12:00 místního času (5:30 SELČ) v rámci plánu Korejské strany práce vybudovat strategickou jadernou sílu. Test měl podle prohlášení prověřit a potvrdit přesnost a schopnost kontroly technologie a konstrukce, jež byla nově použita při výrobě vodíkové bomby, kterou bude možné vložit do hlavice mezikontinentální střely. Bomba měla „bezprecedentní sílu“.


Korejský hlavolam. Jaderný despota je pro Američany jen část problému

 Kim Čong-un


Test dále podle prohlášení ukázal, že se podařilo dovést na vysokou úroveň analytickou metodu a propočty složitého fyzikálního procesu. Plán na použití vodíkové bomby do mezikontinentální rakety v rámci čučche (ekonomické doktríny KLDR) byl doveden do vysoce přesné fáze a je plně zaručena spolehlivost operací s jadernou hlavicí, uvedla KCNA. Vývoj a výroba jaderných zbraní je na vysoké úrovni a ničivá síla byla přizpůsobena cílům a úmyslům. Test byl podle prohlášení velmi významným krokem k dosažení konečného cílem, jímž je učinit z KLDR jadernou mocnost. Vedení Korejské strany práce vědcům a technikům zabývajícím se jaderným programem k úspěšnému testu pogratulovalo.

V noci na dnešek zaznamenaly seizmologické služby Číny, Jižní Koreje a USA dva otřesy v KLDR, z nichž první měl podle Číny sílu 6,3, stupně a druhý 4,6 stupně. Nové zprávy ale uvádějí, že druhý otřes zřejmě nebyl důsledek výbuchu, ale spíš ozvukem první exploze. Japonsko později oznámilo, že KLDR provedla jaderný pokus.

Kim při inspekci bomby řekl, že všechny její komponenty byly vyrobeny v Korejské lidově demokratické republice.

EBF24

Vodíková bomba
Vodíková bomba je mocnější než jaderná a její výroba je složitější. Její princip je založen na slučování jader izotopů vodíku. Energii potřebnou k překonání jaderných sil, které slučování brání, může vodíkové bombě dodat výbuch klasické jaderné nálože. Ta je na rozdíl od vodíkové bomby založena na principu štěpení jader atomů.

BBC uvedla, že svět dnes obletí záběry Kima před zařízením, jež KLDR označuje za vodíkovou bombu. Odbornice na obranu Melissa Hanhamová stanici BBC řekla, že nebude možné ověřit, zda to, u čeho je Kim vyfotografován, je bomba, kterou dnes KDLR testovala. „KLDR ale dává jasné poselství - chce ukázat, že ví, jak vypadá jaderná hlavice,“ soudí Hanhamová. Pchjongjang loni v lednu tvrdil, že provedl zkoušku údajně miniaturizované vodíkové pumy, která měla sílu sedmi kilotun TNT, při dnešním testu byla zřejmě vyzkoušena bomba o síle 100 kilotun.

Jižní Korea žádá tvrdý trest
Severní Korea musí být za dnešní jaderný test tvrdě potrestána. Dnes to po jednání státní bezpečnostní rady prohlásil jihokorejský prezident Mun Če-in, který podle agentury Reuters žádá další mezinárodní izolaci KLDR a také uvalení nových sankcí ze strany Rady bezpečnosti OSN. Proti chování Pchjongjangu se ohradila také Čína, která je tradičním spojencem Severní Koreje.

Čínské ministerstvo zahraničí v prohlášení vyzvalo Severní Koreu, aby své nesprávné kroky zastavila. Rovněž uvedlo, že se proto akcím Pchjongjangu rázně staví, nesouhlasí s nimi a rozhodně je odsuzuje. Peking také doporučil KLDR, aby se podřídil usnesením Rady bezpečnosti.

Jihokorejská agentura Jonhap napsala, že Soul zváží rozmístění mocnějších amerických taktických zbraní v zemi. Spojené státy v Koreji udržují početné vojenské síly, v zemi rovněž provozují moderní protiraketový štít THAAD.

Dále čtěte:

Severokorejci potvrdili, že odpálili raketu středního doletu Hwasong-12, OSN to odsoudila

Londýn si kvůli testu rakety předvolal severokorejského velvyslance

Soul reaguje na severokorejskou hrozbu. Zváží rozšíření programu balistických střel


  • Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).