Jihočeský hejtman a hlavní rebel v ČSSD Jiří Zimola slibuje, že nepřestane zlobit
Někdy je dobré prohrát bitvu, aby člověk mohl vyhrát válku. Tohle užitečné politické heslo si jihočeský hejtman Jiří Zimola velmi dobře zapamatoval. Zdánlivě sice prohrál, když na nedávném sjezdu ČSSD neměl sílu kandidovat do vedení strany, a musel tak sledovat nekonečný nástup Sobotkových mužů. Do budoucna ale drží všechny trumfy v ruce právě on.
Jako jeden z mála sociálních demokratů dokázal v poslední době vyhrát volby - loni zvítězil na jihu Čech a stal se znovu hejtmanem. Navíc zůstává kritický k předsedovi Bohuslavu Sobotkovi ajeho spojencům, kteří nadále vedou ČSSD. Čas jeho útoku na čelo strany však ještě nepřišel.
To se může změnit po podzimních sněmovních volbách, které sociální demokraté nejspíš prohrají, a strana bude hledat nové lídry.
Právě Zimola je podle mnohých vlivných socialistů jedním z vážných kandidátů na Sobotkova nástupce. Se současným předsedou se rozchází v mnoha věcech.
Nově také v pohledu na případné účinkování ČSSD ve vládě, kterou by vedl Andrej Babiš. Sobotka nechce do takové vlády jako slabší partner vstoupit, Zimola by s tím neměl problém. „Budeme-li mít možnost, ať už jako vítězové, nebo poražení, prosadit ve vládě alespoň část svého programu, pak bychom na to neměli rezignovat,“ říká jihočeský hejtman za ČSSD o případném pokračování vládní spolupráce s hnutím ANO.
* Premiér Sobotka získal od sjezdu mandát, který je podle mnohých vašich spolustraníků časově omezen na pouhých několik měsíců - do sněmovních voleb, které nemusejí být pro ČSSD úspěšné. Jste pak připraven postavit se do čela sociální demokracie?
V tuto chvíli na to připraven nejsem. Opakovaně jsem vyloučil kandidaturu do vedení ČSSD na brněnském sjezdu. To jsem splnil, byť mi v tom mnozí nevěřili. Já jsem zvyklý, že i v politice by se mělo držet slovo. Má kritika vůči vedení ČSSD na sjezdu nebyla motivována mými politickými ambicemi, ale jen a výhradně zájmem pomoci té straně. Nakolik jsem jim to zrcadlo nastavil, to je otázka pro kolegy z vedení strany. Nakolik se nám podaří uspět ve volbách, je otázka budoucnosti. Jestli pak bude vyvolána jakákoli poptávka, to řešme až v té době, kdy to bude reálné.
* Pokud ČSSD volby nevyhraje, mělo by Sobotkovo vedení odstoupit?
Já bych vám rád upřímně odpověděl, ale to je ta hra na kdyby, kterou já strašně nerad hraji. Máme před sebou nějakých šest měsíců přesvědčování lidí a tvrdé práce. Sociální demokracie nemusí být jednotná, ale nám všem jde o dlouhodobý sociálnědemokratický program a o budoucnost Česka. Že občas zazní nějaké kritické hlasy, to já nemohu vyloučit. Ale teď bychom měli být vedeni snahou maximálně uspět ve volbách.
* Vy tedy nebudete ten, kdo po případných prohraných volbách bude volat po odstoupení stávajícího vedení strany?
Já nevím, jaká to bude prohra. Vy to víte? Nikdo z nás to neví.
* Alespoň z dosavadních průzkumů vyplývá, že hnutí ANO má až dvojnásobné preference oproti ČSSD.
Jsem pragmatik, jsem realista a musím přiznat, že teď nejsme v nejlepší kondici. Chci se soustředit na to, abychom se dostali do té dobré kondice. To, že se delegáti sjezdu vyslovili pro pokračování tandemu Sobotka-Chovanec, přece není žádná tragédie. Co se bude dít po volbách, není otázka příštích šesti měsíců.
* Předseda Sobotka získal na sjezdu mnohem nižší podporu než před dvěma lety. Je to pro něj nějaký vzkaz od členské základny, že je to jeho poslední šance?
Ne, vůbec ne. I kdyby získal jen 51 procent, tak je to pro mě mandát, který má svou sílu a který chci a budu respektovat. Pro mě je důležité, že předseda přesvědčil většinu delegátů. Na druhé straně mě nikdo nepřinutí, abych mlčel kvěcem, které nebudu považovat za správné. Abych se nevyjádřil, když se budu domnívat, že je stádo vedeno na porážku. Budu to samozřejmě činit tak, abych neohrozil náš případný úspěch ve sněmovních volbách.
* Jak předseda Sobotka, tak i další členové vedení ČSSD deklarují, že nepůjdou do vlády s hnutím ANO jako slabší partner. Jinými slovy, ČSSD se pod Sobotkovým vedením nestane součástí Babišovy vlády. Vy byste do takové vlády šel?
Nemám rád ty přívlastky jako slabší, silnější, juniorní nebo seniorní koaliční partner. Já říkám, že politické strany mají být schopny dohodnout se na koaličních kompromisech. To se přece děje i v této vládě. ČSSD prosazovala revizi církevních restitucí a kvůli odporu lidovců na projednání návrhu dosud nedošlo. Zavírat si teď dveře tím, že budu říkat, s kým do vlády půjdu a s kým ne, není podle mě politicky moudré. Je potřeba vyčkat na výsledek voleb a pak se bavit o tom, zda ti, kteří mají o spolupráci zájem, jsou partnery důvěryhodnými a zda s nimi máme možnost plnit náš program. Pokud bychom tu možnost měli, pak je přímo povinností ČSSD se o to vládní angažmá poprat.
* Pokud by tedy ČSSD mohla plnit svůj program v koalici s hnutím ANO, vy byste klidně šel do vlády, kde by byl premiérem Andrej Babiš?
Já jsem vždycky na krajské úrovni říkal, že jsem ochoten jít do koalice se všemi demokratickými stranami za podmínky, že budu jako vítěz schopen prosadit většinu svého programu. Musím také počítat s tím, že bude-li vítězem někdo jiný, ať je to Andrej Babiš, nebo nějaká jiná politická strana, že si bude vybírat své partnery a bude chtít prosadit většinu svého programu. Ale budeme-li mít možnost, ať už jako vítězové, nebo poražení, prosadit ve vládě alespoň část svého programu, pak bychom na to neměli rezignovat. Podle mého názoru bychom to kvůli našim voličům udělat měli. Voliči nás nevolí kvůli tomu, abychom odešli do opozice, abychom si v uvozovkách užívali své poslanecké platy v opozičních lavicích a možná něco křičeli do mikrofonů, ale neměli reálnou možnost nějaké věci ovlivnit.
* Nevolí vás vaši voliči také kvůli tomu, aby nezvítězil Andrej Babiš?
Naši voliči nás přece volí proto, abychom splnili náš volební program. A já říkám, že je naší povinností se o míře plnění toho programu dohodnout s tím, kdo bude první, druhý nebo třetí v pořadí. Nechci teď vylučovat žádného potenciálního partnera.
O autorovi| Jan Novotný, novotnyj@mf.cz