Na vybraných pobočkách České spořitelny dnes začala výplata vkladů klientů ERB bank. Do 16:00 přišlo 540 klientů, vyzvedli si celkem 720 milionů Kč, řekla Klára Pačesová z České spořitelny. Fronty se podle ní netvořily, 98 procent lidí bylo vyplaceno bezhotovostně. Česká národní banka minulý týden oznámila, že ERB bank není schopna dostát svým závazkům. Nárok na výplatu náhrady vkladu má 5409 klientů ERB bank, kteří mají celkem pojištěné vklady 3,53 miliardy korun.
Průměrný vklad na jednoho klienta podle Garančního systému finančního trhu (GSFT) mírně přesahuje 650 tisíc korun. GSFT eviduje 86 takzvaně nadlimitních vkladů, které v den vydání oznámení ČNB přesáhly 100 tisíc eur (2,72 milionu korun). V součtu jde o téměř 47 milionů korun. Tyto peníze přesahující limit pojištění vkladů budou představovat pohledávku klientů za bankou, protože nejsou pojištěné GSFT.
Mezi klienty ERB bank bylo proti jiným minulým výplatám poměrně vysoké zastoupení zahraničních fyzických nebo právnických osob, celkem šlo 22 procent klientů. Nejvíc zahraničních klientů má ruské občanství. „Vyplácet budeme klienty, kteří mají sídlo či bydliště ve 48 zemích světa,“ uvedla výkonná ředitelka GSFT Renáta Kadlecová.
Současná výplata náhrad vkladů je první, kdy lze použít institut výplaty takzvaně dočasně vysokého vkladu. Tato náhrada se vztahuje na vklady plynoucí z příjmů ve specifických životních situacích, například z prodeje soukromého nemovitého majetku sloužícího k bydlení, rozvodového vyrovnání, inkasa pojistného plnění pro případ úrazu, nemoci, invalidity nebo smrti, dědictví, výplaty jednorázové důchodové dávky, odstupného při propuštění ze zaměstnání či náhrady újmy způsobené trestným činem.
Přečtěte si více o pojištění vkladů na webu Finance.cz
Zvýšená náhrada se vyplácí až do 200 tisíc eur (5,44 milionu korun) na jednoho vkladatele u jedné banky. Nárok na vyplacení náhrady za dočasně vysoké zůstatky může klient uplatnit, pokud rozhodný den nastal do tří měsíců ode dne připsání částky na účet.
Banka s ruským kapitálem ERB bank se zaměřovala hlavně na financování českého exportu do Ruska, ale poskytovala i běžné bankovní služby. V ČR má pobočky v Praze a v Karlových Varech. ČNB udělila licenci ERB bank, dříve známou pod názvem Evropsko-ruská banka, v roce 2008. Bance tak dala právo působit po celé Evropské unii. Šlo o první ruský finanční ústav, který od rozpadu bývalého Sovětského svazu získal novou licenci v zemi EU.