Menu Zavřít

Koaliční vztahy dostaly další políček

26. 9. 2005
Autor: Euro.cz

VLÁDNÍ KRIZE Vláda by v příštím roce měla hospodařit s deficitem státního rozpočtu ve výši 74,4 miliardy korun. Je to o dvě miliardy méně, než se původně předpokládalo. Návrh, který již schválila vláda, počítá s rozpočtovými příjmy ve výši 884,4 miliardy a výdaji 958,8 miliardy korun.

VLÁDNÍ KRIZE Vláda by v příštím roce měla hospodařit s deficitem státního rozpočtu ve výši 74,4 miliardy korun. Je to o dvě miliardy méně, než se původně předpokládalo. Návrh, který již schválila vláda, počítá s rozpočtovými příjmy ve výši 884,4 miliardy a výdaji 958,8 miliardy korun.

Napětí mezi sociálnědemokratickým premiérem Jiřím Paroubkem a předsedou KDU-ČSL Miroslavem Kalouskem by se dalo minulý týden krájet. Předehrou se mu stala úterní snaha opozičních poslanců zřídit sněmovní vyšetřovací komisi, která by dostala za úkol objasnit prodej Unipetrolu polskému koncernu PKN Orlen. Sociální demokraté komisi odmítli, lidovci ji naopak podpořili.

KALOUSEK: VLÁDĚ ŠÉFUJE NORMALIZAČNÍ FUNKCIONÁŘ

To vyburcovalo premiéra Paroubka k ostrému výpadu na adresu KDU-ČSL. „V každé jiné zemi by taková strana okamžitě vylítla z vlády,“ reagoval s tím, že on ale lidovce z vlády vyhánět nebude, na rozdíl od svých předchůdců se jimi ale nedá vydírat. Dodal také, že se současným složením vlády počítá minimálně do schválení státního rozpočtu na příští rok. Ani Kalousek ale kritickými slovy na adresu premiéra rozhodně nešetřil. Vybral si k tomu den, kdy se naplnilo riziko, že sociální demokracie prosadí ve vládě silou většiny svých hlasů kontroverzní zákoník práce, který podle lidovců příliš nahrává odborům. Šéf KDU-ČSL označil Paroubka za normalizačního funkcionáře, pro něhož je prosazení zákoníku práce jen záminkou pro spolupráci s KSČM. Premiér mu vzkázal, že by měl vážit slova. „Pan Kalousek mě chce vyprovokovat. Jestli chtějí odejít z vlády, ať odejdou,“ řekl Paroubek na adresu lidovců. Podle premiéra se lidová strana jako již poněkolikáté v průběhu volebního období zachovala jako zcela nespolehlivý koaliční partner, což ve svých důsledcích znamená silné narušení koaliční spolupráce.

bitcoin_skoleni

**ODCHOD BY BYL PLANÝM GESTEM

Sám Kalousek má v otázce dalšího setrvání lidovců ve vládě ale jasno. „Odchod z koalice za situace, kdy sociální demokracie dá s komunisty dohromady pohodlnou většinu v Poslanecké sněmovně, by byl planým gestem,“ soudí Kalousek. Právě sbližování ČSSD a KSČM se lidovci obávají. Nabídli proto ČSSD, že podpoří zákoník práce, pokud z návrhu vypadnou pasáže o kontrolních a rozhodovacích kompetencích odborů. To ale sociální demokraté odmítli. Opoziční ODS tvrdí, že současná koalice už neexistuje. „KDU-ČSL a Unie svobodyDEU slouží sociální demokracii jako stafáž s jedinou úlohou - formálně podržet vládu minimálně do schválení státního rozpočtu,“ řekl novinářům místopředseda ODS Ivan Langer. Občanští demokraté hovoří o nové „rudočervené“ koalici. Sám Paroubek potvrdil, že zákoník práce v Poslanecké sněmovně prosadí, i kdyby se měl spojit s kýmkoliv.

  • Našli jste v článku chybu?