Menu Zavřít

Kola a sladké zákusky

8. 7. 2019
Autor: Euro.cz

Totalitní prominent František Čuba novou realitu nezvládl Polní letiště Bílá Hlína s vybetonovanou ranvejí je jedním z důkazů, jak JZD Agrokombinát Slušovice před rokem 1989 dokázalo to, co jinde nešlo. Po roce 2010 zde v červenci probíhaly Gulášfesty, kterých se pravidelně účastnil i František Čuba (23. ledna 1936 až 28. června 2019), pro nějž to byla jedna z mála příležitostí, jak být opět mezi svými. V posledních letech už ale nechodil. A vědělo se, že důvodem je jeho chatrné zdraví. Už jen přijet a posedět bylo nad jeho síly. To ostatně dokázal i v Senátu, kam byl v roce 2014 zvolen bez uspořádání jediného mítinku. Loni se musel předčasně klidit. Jeho naprosté nicnedělání – byť způsobené špatným fyzickým stavem – prostě nešlo vysvětlit.

„Pan docent má negativní zkušenost s novináři už od socialismu, tehdy o něm psali jako o podnikateli,“ odbýval loni v únoru Milan Frnka mé žádosti o setkání s bývalým slušovickým velkoagrárníkem.

Frnka dělal před rokem 1989 Čubovi náměstka, po zvolení do Senátu začal fungovat jako jeho asistent, když předtím mezi bývalými „kolchozníky“ sháněl peníze na Čubovu volební kampaň. „Je to vrcholně trapné. Kvůli jeho věku i kvůli tomu, co dokázal,“ bránil tehdy Frnka svého přítele a zaměstnavatele před výzvami k rezignaci.

Pohled do historie ukazuje, že životní cesta Františka Čuby vedla mezemi, jež nařídil rozorat jeho otec. Když v okrese v roce 1949 vzniklo první JZD Březůvky, Čuba starší byl jeho ředitelem. Po vystudování Vysoké školy zemědělské v Praze tak mladý František nastoupil ke svému otci, od roku 1963 vedl JZD Slušovice. Družstvo se postupně rozrostlo do nebývalých rozměrů – hospodařilo na území 17 obcí zlínského okresu v podhorské oblasti – a kromě zemědělské produkce se zaměřovalo i na výrobu hnojiv či počítačů. Jeho obrat se v roce 1988 pohyboval kolem sedmi miliard tehdejších korun a zisk činil 565,7 milionu Kčs. Čubovi se zkrátka v okolí Slušovic podařilo za přivřených očí vládnoucí KSČ vytvořit stát ve státě.

Ilustrovaly jej bohatě zásobené obchody Kvatro, mohutná Moravská banka, vlastní rallye tým či koňské závodiště. Dnes chátrající a nevyužité velestavby jsou důkazem, jak daleko od reality se František Čuba v 80. letech dostal.

V poslední době už příliš nevycházel, občas jej někdo zahlédl, jak opatrně našlapuje za vysokým dřevěným plotem u své vily v Neubuzi. Své vášně – přeslazených dezertů a kolové limonády – se však prý nezřekl nikdy. Takto hostil i pohlaváry, kteří před rokem 1989 nezřízeně hodovali ve vyhlášeném střešním modrém salonku slušovické restaurace Sud.

I když se Čuba po revoluci snažil vrátit na výsluní, žádná z jeho „zázračných“ vizí už nefungovala a druhý agrokombinát nikdy nevybudoval. Hospodařit zřejmě dokázal jen na majetku zabaveném kulakům.

Přesto na něj lidé ze Slušovic a Miloš Zeman budou vždy vzpomínat jako na proroka.

bitcoin_skoleni

O autorovi| Ondřej Stratilík stratilik@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?