Menu Zavřít

KOLÁČEK PÁNEM OKD

21. 8. 2001
Autor: Euro.cz

T ě ž b a     u h l í

Manažerská skupina kolem Českomoravských dolů (ČMD) Kladno a Metalimexu, tedy Viktor Koláček, Petr Otava a Jan Przybyla, ohlásila kapitálové propojení s Ostravsko-karvinskými doly a tedy i faktický vznik monopolu na tuzemském trhu s černým uhlím. Zatím však ani pořádně nevědí, čemu budou vládnout.

Podezření vzbuzuje už sama transakce, jež je značně neprůhledná, a nikdo neví, kolik tři uhlobaroni za OKD zaplatili a z jakých zdrojů tyto peníze pocházejí. Propojení proběhlo ve třech etapách: nejprve OKD převzaly akciovou společnost K. O. P., která vlastní ČMD a Metalimex. Tato firma dříve patřila právě Koláčkovi, Otavovi a Przybylovi. Rozhodující podíl - 48,5 % - v OKD poté získala společnost Karbon Invest. Tu pak ovládla manažerská skupina kolem ČMD.

Nový majitel OKD však odmítl zveřejnit, kolik zaplatil Prosper Tradingu za 48,5 % akcií ani kde na ně vzal peníze. „Jde o obchodní záležitost, která je vázána sankcemi a dohodou o mlčenlivosti, uvedl pouze předseda dozorčí rady OKD a jeden z vlastníků Karbon Investu Petr Otava. Odborníci se však shodují, že tento postup byl přinejmenším neobvyklý. „Je to velice zvláštní a nestandardní, konstatoval například analytik Wood and Company Jiří Zaorálek. Odborový předák OKD Jan Sábel se domnívá, že doly prodaly podíly ve dvou severomoravských teplárnách, aby zaplatily vstup do K. O. P. Jejich tržní cena se pohybuje okolo dvou miliard korun a tomu zhruba odpovídá i cena za majoritu v ostravské těžební společnosti. Koláček, jehož otec byl před rokem 1989 ředitelem předchůdce OKD, však tvrdí, že teplárenské akcie nebyly prodány a OKD je má i nadále ve svém portfoliu. I tak však mohly tyto akcie posloužit, například jako ručení na úvěr. „Změnu vlastníka vůbec nezpochybňujeme, ale je zvláštní, že informace o celé transakci odmítli sdělit i dozorčí radě, podivuje se odborář a zároveň člen dozorčí rady dolů Miroslav Výborný.

bitcoin školení listopad 24

Pikantní je, že Karbon Invest ze svého milionového základního jmění splatil v době nákupu podílu v dolech pouhou stokorunu. S otazníkem i nadále zůstává budoucí restrukturalizace společnosti. Noví majitelé chtějí útlumovou část důlního impéria převést na stát. O tom však zřejmě povedou těžké spory s ministrem průmyslu a obchodu Miroslavem Grégrem. „K návrhu restrukturalizace zaujmu stanovisko až po posouzení. V každém případě i v té útlumové části budou některé aktivní činnosti. Prostě bude spravovat majetek, který nesouvisí s těžbou. Stát za dané situaci musí jít na koncenzus, ve prospěch věci a aby z toho měl také zisk. Neznamená to, že akcionářská práva se rozdělí tak, že noví majitelé za svých 48 % dostanou 100 % ziskové části dolů a stát za svých 46 % v OKD 100 % útlumové části, prohlásil bez dalších podrobností Grégr. Stát se tak podle všeho bude jednak snažit získat do své části např. lukrativní hotel v Tatrách v ceně jedné miliardy či rozsáhlý bytový fond a za druhé podržet si podíl v těžební firmě.

O restrukturalizačním programu představitelé dolů slíbili rozhodnout do konce roku na mimořádné valné hromadě. Ta by měla podle Koláčka rovněž posvětit vznik správního holdingu OKD a ČMD, který bude připravovat kroky pro jejich provázání.

  • Našli jste v článku chybu?