Rozhodnutí o tom, kdy, o kolik a kterým pracovníkům veřejného sektoru poroste plat, by mělo padnout na jednání vlády a odborů 25. července. Ministerstvo práce spočítalo tři varianty. Podle nich by od listopadu o osm či 11 procent mohli dostat přidáno učitelé a zaměstnanci samospráv. Od ledna by se o osm procent zvedl příjem lékařů, sester a lidí, kteří si přilepšili už teď od července. V listopadu i lednu by se pak výplatní páska mohla upravovat pracovníkům ve státní službě.
Odbory šly do vyjednávání s požadavkem na deset procent navíc pro všechny ve veřejné sféře, a to od září. Na červnovém jednání s vládou a lídry koaličních stran pak předáci souhlasili s přidáním od listopadu. Resort práce možnosti propočítal. V materiálu, popisuje tři modely - svůj, odborářský a kompromisní s ministerstvem financí.
Učitel, nebo europoslanec? Platy státních zaměstnanců se liší o stovky tisíc
Podle varianty ministerstva práce by o osm procent víc měli od listopadu v peněžence mít učitelé, pracovníci radnic, magistrátů a krajských úřadů a lidé ve státní službě. Služební poměr by měl znamenat i dalších 13 procent od ledna. Osm procent by měli od ledna dostat lékaři a sestry, ale také zaměstnanci kulturních zařízení, technické a administrativní síly a nepedagogičtí pracovníci, kteří si díky sloučení platových tabulek z devíti na šest přilepšili už teď od července.
Přečtěte si o platech v Evropské unii:
Zdanění podprůměrných mezd se napříč EU liší až o desítky procent
Od nového roku resort práce navrhuje škrtnutí dalších dvou tarifních stupnic, zbyly by čtyři. Díky tomu by se pracovníci samospráv posunuli ze druhé do třetí tabulky a zlepšili si výdělek zhruba o pět procent. Ministerská varianta by letos stát vyšla na 1,55 miliardy a samosprávy na 335,5 milionu. Příští rok by celkové náklady pro státní rozpočet činily 17,44 miliardy, pro samosprávy 7,29 miliardy a pro veřejné zdravotní pojištění 2,98 miliardy.
Kompromis za 15 miliard ročně
Podle odborářské varianty by od listopadu měli dostat o deset procent přidáno učitelé a pracovníci radnic, magistrátů a krajských úřadů. Lékaři, sestry a ti, jimž se zvedl výdělek teď v červenci, by o deset procent víc měli mít od ledna. Stát by letos vydal 1,9 miliardy a samosprávy pak 416,6 milionu. Příští rok by státní rozpočet musel vyčlenit na změny 14,3 miliardy, samosprávy 4,62 miliardy a zdravotní pojištění 3,74 miliardy korun.
Jak si říct o vyšší plat: důležité je načasování a dobré argumenty
Kompromisní varianta, o níž už dřív diskutovaly resorty práce a financí, počítá od listopadu s 11 procenty pro učitele, pracovníky samospráv a lidi ve státní službě. Lékaři, sestry, nepedagogové, lidé v kultuře a technické a administrativní síly by pak dostali osm procent od ledna. Pro letošek to znamená navíc 2,1 miliardy od státu a 458,4 milionu od samospráv. Příští rok by to vyšlo stát na 14,92 miliardy, samosprávy na 4,45 miliardy a zdravotní pojištění na 2,98 miliardy.
Tři varianty zvyšování platů:
1) Varianta I. - ministerstvo práce |
---|
růst od listopadu:
• osm procent pro učitele, úředníky a pracovníky radnic, magistrátů a krajských úřadů a zaměstnance ve státní službě
růst od ledna:
• osm procent pro lékaře a sestry i zaměstnance kultury, technické a administrativní síly a nepedagogické pracovníky ve školství, lékaře a sestry
• o 13 procent pro zaměstnance ve služebním poměru
• o zhruba pět procent pro pracovníky samospráv - díky přesunutí z druhé do třetí tabulky
2) Varianta II. - kompromis ministerstva práce a ministerstva financí |
---|
růst od listopadu:
• 11 procent pro pracovníky samospráv, učitele a lidi ve státní službě
růst od ledna:
• osm procent pro zaměstnance v kultuře, administrativní a technické síly a nepedagogické pracovníky ve školství, zdravotní sestry, lékaře
3) Varianta III. - odbory |
---|
růst od listopadu:
• 10 procent pro učitele a úředníky radnic, magistrátů a krajských úřadů i sociální pracovníky samospráv
růst od ledna:
• 10 procent pro lékaře a sestry, pracovníky v kultuře, technické a administrativní síly, nepedagogické pracovníky ve školství
Šéf odborového svazu státních orgánů a organizací Pavel Bednář nechtěl zatím jednotlivé varianty komentovat. Předáci se budou radit v úterý. Ani poté ale své stanovisko zveřejnit neplánují, chtějí ho sdělit nejdřív vládě.
Záměr sloučit další tabulky je podle Bednáře nejsystémovější. „Je to dobrá myšlenka. I pravicová opozice navrhuje snižování počtu tabulek. Sbližování stupnic je správná cesta. Ve výsledku to nemusí být nejmenší přidání,“ řekl Bednář.
Teď od července se zvedly o deset procent platy policistům, hasičům, celníkům či vězeňským dozorcům. Lidé v sociálních službách by měli mít o 23 procent víc. Nařízení upravilo i výdělky nepedagogům, technickým a administrativním silám a pracovníkům v kultuře, a to podle profesí o 9,4 a o 5,1 procenta. Zdravotníkům se zvedly výdělky letos od ledna, a to o desetinu. Učitelé si přilepšili naposled loni od září, ostatní zaměstnanci veřejného sektoru pak od loňského listopadu.
Související články: