Volatilita kurzu, použití v nelegálním obchodu a vysoká spotřeba energie. Bitcoin čelí časté kritice ze všech stran. Bitcoinová síť spotřebuje dvacetkrát více elektřiny, než klasické platební systémy. Energetická stopa tedy rozhodně není zanedbatelná.
Když v roce 2013 označil americký novinář Mark Gimein bitcoinovou síť jako budoucí ekologickou pohromu pro svět, nebyl daleko od pravdy. Spotřeba každým dnem výrazně roste. Počet transakcí se zvyšuje a k jedné transakci je potřeba stále více elektrické energie. Může za to současná povaha celé sítě, kdy každá transakce je zpracovávána ve stejný okamžik mnoha různými zařízeními. Většina výpočtů ale zůstane v praxi nevyužita.
Podle webu Digiconomist byla v polovině září předpokládaná roční spotřeba celé sítě 17,4 Twh. Zajímavé je, že před měsícem to bylo „pouze“ 16,1 Twh. Křivka spotřeby plynule stoupá. V porovnání s jednotlivými zeměmi je dnes asi nejblíže spotřeba bitcoinové sítě roční spotřebě Islandu. Island je z hlediska průměrné roční spotřeby elektrické energie na 72. místě. Kdyby byl bitcoin stát, tak by se v září pohyboval přibližně na této pozici také.
Kolik spotřebují klasické platební systémy
Abychom si lépe dokázali představit celkovou spotřebu bitcoinové sítě, tak server Digieconomist vytvořil porovnání s klasickou platební sítí Visa. I přesto, že bitcoin v současné době zvládá pouze jednotky transakcí za sekundu (díky velikosti bloku je to nyní sedm), tak v porovnání s Visa, která zvládá 2000 – 24 000 transakcí za sekundu, bitcoin spotřebovává mnohonásobně větší množství energie. Zkusme si představit teoretickou situaci. V platební systému Visa spotřeba 24 000 transakcí je totožná se spotřebou 50 000 amerických domácností. V bitcoinové síti se stejným počtem transakcí se dostáváme asi na spotřebu milionu amerických domácností, což je přibližně 20 krát více. A toto číslo, jak již bylo řečeno, roste. Z porovnání je zřejmé, že při použití současné technologie v rozsahu, který umožňuje Visa, není bitcoinová síť efektivní a dlouhodobě energeticky udržitelná.
Ekologická stopa není zanedbatelná, ale v Číně je energie dostatek
Aby se těžařům těžba vyplácela, tak je nutné sehnat přísun dostatečně levné elektrické energie. To je dnes doménou zejména okrajových oblastí Číny. Většina „dolů“ se nachází v chudých oblastech čínské provincie Sečuán. V období dešťů je tam díky přítomnosti vodních elektráren levné elektrické energie přebytek. Novodobí bitcoinoví horníci se do oblasti stěhují a pomáhají elektrárnám přebytek energie spotřebovat. Levná pracovní síla v Sečuánu je také dalším z důvodů, proč zde v krátké době bitcoinové „zlaté“ horečky vyrostlo mnoho těžebních prostorů.