Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes doporučil německému ministru zahraničí Sigmarovi Gabrielovi, aby vůči němu dodržoval patřičné meze. Reagoval tak na páteční kritiku šéfa německé diplomacie, jenž označil Erdoganovu výzvu k tureckým voličům v Německu za hrubé vměšování do německých záležitostí.
Erdogan se nechal v pátek slyšet, že hlavní příčinou současné krize ve vztazích mezi Německem a Tureckem je boj o voliče. Němečtí občané tureckého původu by podle něj v zářijových volbách neměli dát hlas nepřátelům Turecka. K těm prezident řadí křesťanskodemokratickou kancléřku Angelu Merkelovou, šéfa koaličních socialistů Martina Schulze i opoziční Zelené. Socialista Gabriel na to reagoval tím, že jde o „hrubé vměšování, jímž chce Erdogan štvát lidi v Německu proti sobě“.
Turecký prezident dnes v přestřelce pokračoval v televizi slovy: „Nezná (Gabriel) žádné meze! Kdo jsi, abys takto mluvil s tureckým prezidentem? Chce (Gabriel) nám dávat lekce. Jak dlouho jsi v politice, kolik je ti let?“ Gabriel brzy oslaví 58. narozeniny, Erdoganovi je 63 let.
S Erdoganovou výzvou k tureckým voličům v Německu nesouhlasí ani Merkelová. Prostřednictvím mluvčího v pátek vzkázala, že nedopustí žádný druh vměšování.
Erdogan dnes své doporučení Turkům v Německu zopakoval. „Dejte jim ve volbách lekci. Vedou protitureckou kampaň. Volte ty, kdo nevyjadřují nepřátelství vůči Turecku,“ řekl.
K turecké diaspoře v Německu patří asi tři miliony lidí a 1,2 milionu Turků má také německé občanství, takže mohou ve spolkové republice volit, napsala agentura AFP. V minulosti Němci tureckého původu volili spíše levicově orientované strany, většinou sociální demokraty. Erdogan je v turecké diaspoře poměrně populární.
Předvolební průzkumy dávají největší šanci na volební vítězství kancléřčině konzervativní koalici CDU/CSU, která má nyní šanci získat 39 procent hlasů. Sociálním demokratům průzkumy slibují o 16 procentních bodů méně. Zelení mají nyní naději na osm procent hlasů.
Čtěte více o napjatých turecko-německých vztazích: