Menu Zavřít

Kolika způsoby lze zdanit boháče?

15. 12. 2009
Autor: Euro.cz

Demokraté shánějí peníze na financování svých požadavků, kde se dá

Celý podtitul: Demokraté shánějí peníze na financování svých požadavků, kde se dá. Prozatím dodržují Obamův slib, že většina Američanů daňové reformy nepocítí

Jen málokdy se boháči u demokratů těšili takové popularitě. Kvůli tomu, že prezident Barack Obama ve své předvolební kampani slíbil, že nezvýší daně nikomu, kdo vydělává méně než 200 tisíc dolarů ročně, byli demokraté zahnáni do kouta. Přišli tudíž s více než půl tuctem způsobů, jak přimět vysokopříjmové skupiny, aby zaplatily neustále se rozrůstající seznam priorit, od zdravotního pojištění pro třicet milionů Američanů až po náklady na vyslání vojenského kontingentu do Afghánistánu.
Pro demokratickou základnu může být lákavé využít boháče. Finanční analytici specializující se na daně však mají za to, že příjmy této skupiny obyvatel nebudou na uhrazení všech přání demokratů stačit, pokud na ně nebude uvalen konfiskační poplatek. Podle údajů amerického správce daní IRS přibližně 4,5 milionu domácností v daňovém přiznání uvedlo, že jejich roční příjem přesahuje 200 tisíc dolarů. Celkem na dani zaplatily 610 miliard dolarů, což odpovídá 44 procentům všech federálních příjmů z daní. „Chtít všechny potřebné prostředky od této jediné skupiny prostě nelze,“ říká Joel Slemrod, ředitel výzkumného ústavu Office of Tax Policy Research při Michiganské univerzitě.
Daňoví odborníci tvrdí, že časem budou muset demokraté buď ustoupit a zvýšit daně i těm, kteří vydělávají méně než 200 tisíc dolarů, nebo zavést daň z přidané hodnoty na zboží a služby, což je v Evropě naprosto běžná spotřební daň. „Je naprosto jednoznačné, že musíte přijmout taková fiskální opatření, jež se budou týkat více než jen dvou či tří procent celkové populace,“ říká Alan D. Viard, stážista ve washingtonském think tanku American Enterprise Institute.
Ve Washingtonu není o nápady, jak vymáčknout z boháčů více peněz, nouze. Bílý dům hodlá pro začátek nechat vypršet některé z daňových úlev, jež vstoupily v platnost v době úřadování prezidenta George W. Bushe. V roce 2011 by se tak nejvyšší sazba daně z příjmu vrátila z 35 procent na 39,6 procenta. Stoupne také daň z kapitálových zisků a dividend. Navíc se Kongres během tohoto měsíce patrně zasadí o to, aby byla obnovena daň na rozsáhlý nemovitý majetek, jež by v opačném případě v příštím roce zanikla.
Perspektivy dalších návrhů jsou zatím značně nejisté. Hybná síla usilující o zdanění obchodu s cennými papíry a finančními deriváty slábne. Naopak plánované čtyřicetiprocentní daňové odvody z takzvaných „caddillacových plánů zdravotního pojištění“ narážejí na odpor odborů – alias voličské základny Demokratické strany. Slušné šance na schválení mají další dvě opatření. První návrh volá po zavedení dodatečné daně na páry, jejichž souhrnný příjem přesahuje milion dolarů – tento návrh podporuje předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Druhý návrh požaduje zvýšení odvodů ze závislé činnosti vysokopříjmových skupin do programu státního zdravotního pojištění, aby bylo možné hradit všeobecnou zdravotní péči. Washingtonská nevládní organizace Tax Foundation dospěla k závěru, že pokud by tato opatření byla zavedena a souběžně s tím by vypršela platnost Bushových daňových úlev, vyšplhalo by se ve státech s nejvyššími daněmi maximální celkové zdanění na 55 procent. Taková míra zdanění tady nebyla od dob Reagana.
Demokraté tvrdí, že je naprosto správné požadovat po vysokopříjmových skupinách, aby platily víc, jelikož jejich příjem rostl, zatímco daňové zatížení za vlády Bushe neproporčně kleslo. Údaje, jež IRS zveřejnila letos v lednu, ukazují, že během prvních šesti let úřadování Bushovy administrativy klesla průměrná daňová sazba vyměřená čtyřem stům nejbohatších Američanů o čtvrtinu na 17,2 procenta. Jejich průměrný příjem se během tohoto období zdvojnásobil a činil 263,3 milionu dolarů. „Dařilo se jim zatraceně dobře,“ říká senátor Carl Levin z Detroitu v Michiganu, jenž se snaží prosadit „válečnou daň“ pro movité domácnosti.
Mohlo by se stát, že daňová strategie demokratů se obrátí proti svým tvůrcům. Blíží se totiž volby uprostřed čtyřletého prezidentského období, v nichž se volí do celé Sněmovny reprezentantů, do třetiny Senátu a do řady pozic na místních úrovních, a republikáni tohoto vhodného politického tématu náležitě využijí. Clint Stretch, šéf washingtonské poradenské společnosti Deloitte Tax, říká, že demokraté „na sebe berou riziko, že svým jednáním značně posílí Republikánskou stranu v záležitosti, kterou ona může zvládnout“.

Box:
66 %
respondentů průzkumu veřejného mínění, jehož se zúčastnila tisícovka Američanů, souhlasí s tím, aby byl rozpočtový deficit snížen vyšším zdaněním movitých.
Pramen: Bloomberg National Poll

bitcoin_skoleni

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Edita Jiráková

  • Našli jste v článku chybu?