Plynárenství
Obchodník Karel Komárek mladší vyjednává o spolupráci s maďarským koncernem MOL. Alespoň podle informací, které v poslední době kolují na českém trhu. Ve hře je údajně i majetkový vstup MOL do Komárkovy společnosti MND, která se zabývá především těžbou zemního plynu a ropy na jižní Moravě. Dle několika na sobě nezávislých zdrojů připadají v úvahu dva scénáře dalšího vývoje: buďto prodej veškerých plynárenských aktiv maďarské firmě, nebo vytvoření společného point-venture a úzká spolupráce obou společností.
Dan Plovajko, mluvčí skupiny KKCG, která MND ovládá, na zmíněné informace reagoval následovně: „Skupina KKCG nyní opravdu vede jednání. Ale se stávajícími akcionáři ve skupině MND, tedy firmami E.ON Ruhrgas a SPP o vypořádání a demergeru, jehož výsledkem bude stoprocentní vlastnictví MND.“ Plovajko vyvrací, že by probíhaly schůzky skupiny KKCG nebo Komárka osobně s maďarskou firmou. „Pokud by se objevily takové informace, jsou to čiré spekulace a naprosté nesmysly, kterým se můžeme maximálně zasmát, ale s realitou nemají nic společného,“ dodává Plovajko.
Zdroj týdeníku EURO ale uvedl, že jednání o spolupráci či případném prodeji probíhají už několik měsíců. Jedním z prostředníků má být údajně i společnost ČEZ. „Je důležité vědět, že ČEZ plánuje projekt výstavby paroplynové elektrárny na jižní Moravě, takže zásobník na plyn by se určitě hodil, navíc má ČEZ a MOL dohodu o projektech právě v tomto segmentu. Komárek junior a Martin Roman se o projektu výstavby paroplynové elektrárny na Moravě domlouvají už tak dva roky,“ konstatoval zdroj týdeníku EURO, který s předstihem předpověděl i rozpad impéria rodiny Komárků. Generální ředitel ČEZ Martin Roman ale takovou informaci popřel jako nesmyslnou. „Ne, skutečně žádná jednání neprobíhají,“ vzkázal EURU.
Roman byl před časem zvolen do představenstva MOL. ČEZ s maďarskou firmou spolupracuje od roku 2007, kdy se MOL bránil převzetí rakouskou rafinérskou firmou OMV. ČEZ poté koupil 7,7 milionu akcií MOL za jedenáct miliard korun. Firmy ČEZ a MOL v minulosti založily společný podnik pro investice do plynových elektráren. Ovládnout těžbu zemního plynu na jižní Moravě, a tím i významné skladovací kapacity lze považovat za logický krok k upevnění pozic v regionu. O rokováních s KKCG nemá informace údajně ani nejvyšší management společnosti MOL.
Komárkův mluvčí Dan Plovajko celkem často popírá informace, které se posléze ukazují jako pravdivé. Ohledně připravovaného dělení majetku rodiny Komárkových letos v dubnu například zareagoval takto: „Bez komentáře.“ A dodal, že důvodem žádosti o rozdělení rodinného impéria je podle něj „vnitřní reorganizace a optimalizace“ společnosti. Podobně Plovajko odvětil na otázky týkající se chystaného prodeje společnosti Atlantik: „Nabídky na prodej jsme už několikrát v minulosti dostali a velmi odpovědně jsme je analyzovali,“ řekl Plovajko Mladé frontě Dnes loni v prosinci. Dodal, že skupina o prodeji aktiv neuvažuje a Atlantik neprodává. O půl roku později, 1. června, vydala skupina J&T zprávu, že jí KKCG Finance Atlantik prodala.