Menu Zavřít

Komentář E15.cz: Počítání mrtvých po bitvě Sobotky s Babišem

11. 4. 2014
Autor: ČTK

Údajně nepřekonatelné rozpory mezi premiérem Bohuslavem Sobotkou a ministrem financí Andrejem Babišem jsou zjevně překonané.

Ministr blokoval socialistický nápad na zvýšení platby za státního pojištěnce, což mělo jen letos přinést do nenasytného českého zdravotnictví 2,1 miliardy korun navíc. Nakonec na minulém zasedání vlády ministr svůj boj vzdal a souhlasil. Druhým aktuálním sporem pak byla hádka okolo dalšího socialistického nápadu sanovat 1,1 miliardou korun útlum těžby ve ztrátovém dolu OKD. Zde Babiš nakonec snížil státní pomoc na zhruba 600 milionů z našich kapes. A brzy se vyvrbí jistě zase další třenice, nejdříve nejspíše s finalizací státního rozpočtu na příští rok.

Žádná z těchto hádek nevybočuje z toho, co jsme už v české politice zažili, když premiér a ministr financí nebyli ze stejné strany. Ale nyní je to přeci je jiné v jednom ohledu. Sobotka se rozhořčuje, že Babiš proti němu používá svá média. Má pravdu?

Zcela průhledný šlendrián

Ministr financí vlastní vydavatelský dům Mafra, kam patří i deník Dnes. Ten v posledních měsících soustavně odkrývá pozadí někdejší „doprivatizace“ OKD v roce 2004, kterou měl na starost právě tehdejší ministr financí Bohuslav Sobotka.

Argumentace šéfredaktorky Dnes stojí na dvou bodech. Jednak list kauzu otevřel, protože je jeho povinností prověřovat minulost každého nového premiéra. Za druhé pak starou kauzu aktualizovaly lednové výslechy podezřelých policií. Navíc sám Babiš se dušuje, že on do obsahu listu nijak nezasahuje.

Možné to je, ale na druhou stranu se není co divit Sobotkovi, že se čílí. Paradoxně snad není průhlednějšího šlendriánu ze strany státu, než byla privatizace OKD. Víme, že prosperující firmu s 16miliardovými výnosy chtěl Sobotka doprodat nejprve jen za 2,25 miliardy! Antimonopolní úřad ho donutil alespoň k 4,1 miliardě.

Víme, že ve smlouvě většina zásadních podmínek byla omezena nesmyslně jen na pět let, co je z hlediska těžebního byznysu okamžik. Za to vše Sobotka zasluhoval odsudek. Proč se to samé ale znovu dozvídáme nyní z Babišova deníku, když se Babiš aktuálně pře se Sobotkou? Vše by bylo jiné, kdyby list přišel na to, kudy Sobotkovi plynula z prodeje procenta. Ale nic takového jsme se nedozvěděli.

Novými informacemi je jen to, že se Evropská komise dotazovala později na cenu a že argumentaci ke státní odpovědi zpracovávala i advokátní firma Sobotkova kamaráda. To opravdu není moc. A i když list kvůli vyváženosti opakuje i další velmi dobře známé informace, že v orgánech OKD seděli politici ANO i ODS, Sobotkovi se nelze příliš divit, že praní starého špinavého prádla bere docela osobně.

Čekání na Unipetrol

Ale třeba se všichni mýlíme. Možná, že seriál o OKD neskončil a konečně se dozvíme, zda byl Sobotka tehdy osobně motivován k prodeji dolů. Nebo seriál o OKD nahradí nový seriál o privatizaci Unipetrolu Babišem, případně odkrytí někdejších majetkových vztahů v Agrofertu za časů firem OFI, Ameropy a dalších.

Pak bude vše v pořádku a Česko se bude moci vrátit k tomu podstatnému. Zda je rozumné navyšovat platbu za státního pojištěnce a zda ze sanovat ze státního důl Paskov.


Čtěte také:

Babiš: Stát má tisíce nemovitostí, měl by s nimi začít podnikat

bitcoin_skoleni

Bohumil Doležal: Sobotka je pod palbou. Sklízí, co zasel

Pavel Páral: Když Kalousek a Babiš dělají totéž...

  • Našli jste v článku chybu?