Ekonom Jan Bureš rozebírá problém možného přehřívání německé ekonomiky. Je skutečně situace tak vážná?
Německý ekonomický výbor ve své zprávě pro Parlament varuje před přehříváním německé ekonomiky.
Růst je prý delší dobu příliš vysoký a v kombinaci s nízkými úroky vede k nezdravému přehřívání a růstu cen nemovitostí. To může časem způsobit problémy, proto němečtí ekonomové hlasitěji kritizují ECB. Je situace tak vážná?
Nebezpečně rychlé pomalé tempo růstu
Němci rostou tempem okolo 2 procent, což na první pohled z české kotliny jako “nebezpečně rychlé” tempo rozhodně nevypadá.
Vývoj tempa růstu Německa
Za posledních 5 let, meziroční růst po čtvrtletích, v procentech
Zdroj: tradingeconomics.com
Ale Německo je na vyšším stupni ekonomického vývoje a jeho “přirozený růst” je proto nižší – jednoduše řečeno, začne se přehřívat i při nižších otáčkách.
Němci přitom na německé poměry nadprůměrným tempem rostou již poslední čtyři roky, a to podobně jako v Česku s nezaměstnaností poblíž rekordních minim.
Produktivita klesá
Dalším varovným signálem je slabá produktivita. Přirozené tempo růstu by měla diktovat v delším období především produktivita práce.
Ta v Německu v posledních sedmi letech přes slušný růst ekonomiky rostla žalostně nízkým tempem okolo 0,5 procenta ročně, a teprve na konci uplynulého roku se dostala na předkrizové úrovně.
Vývoj produktivity práce v Německu Za posledních 10 let, v bodech
Zdroj: tradingeconomics.com
Přirozené tempo růstu sice v tuto chvíli zvyšuje příznivý demografický vývoj – přírůstky obyvatel – ten ale bude časem slábnout…
Vaření ve vlastní šťávě?
Sečteno, podtrženo, německá ekonomika roste delší dobu nad svým dlouhodobým průměrem a nad svými dlouhodobými možnostmi. Tyto možnosti – “přirozené tempo růstu” – navíc mohou dále spíše klesat, nežli růst.
Pokud se Německo nechce “uvařit ve vlastní šťávě”, bude skutečně potřebovat v nejbližší době utáhnout měnové kohouty.
Článek vyšel na webu Peak.cz