Je těžké popsat emotivní telefonát. Vyslechla jsem si všechno, co říkal. Ptal se totiž na odběr plynu a elektrické energie. A nakonec chtěl vědět, zda mi může zavolat někdo s nabídkou levnějších energií. V ten moment mě přestalo zajímat, odkud získal moje telefonní číslo, a chtěla jsem vědět jen to, pro koho hledá klienty. Vypomáhal společnosti Moravské naftové doly, dozvídám se.
Setkali jste se s praktikami energetických "šmejdů"?
Telefonát se mi opět vybavil tento týden, kdy jako Host Radiožurnálu vystoupil Lukáš Pokrupa, šéf úseku Retail společnosti MND. A hádejte, jaké bylo téma. Pokrupa přišel varovat před nefér praktikami dodavatelů energií, díky kterým si někteří prodejci plynu a elektřiny vysloužili označení energetičtí šmejdi. Pojem šmejdi Pokrupa několikrát v pořadu použil. Jejich praktiky prý poškozují nejen společnost MND, ale celý trh. Popsal také, které konkrétní triky používají šmejdi nejčastěji.
Společnost MND se prý snaží o kultivaci celého trhu prodeje energií, jak rovněž zaznělo v pořadu. V tomto ohledu je prý dokonce ocenila společnost KPMG a chválí je i Hospodářská komora. V pořadu také zaznělo, že MND má etický kodex, kterým se řídí, že klientům dává smlouvu na jedné A4 a že společnost se ve všech směrech snaží být transparentní.
Začal rok drahých energií. Koho zvýšení cen postihne nejvíc a kolik si připlatí?
Čert vem to, že celý pořad zní jako placené PR společnosti MND. Rozhovor s Pokrupou trval necelou půlhodinku a zazněly tam i některé zajímavé informace. Nicméně komentář k tomu, zda využití naháněčů z chráněných firem náhodou nelze také považovat za tak trochu nefér praktiku, tam opravdu chyběl.
Jsem si nicméně jistá, že až dotyčný mladý muž ze sociální společnost Broome zavolá mé tchyni, ještě ten den bude tchyně chtít, aby jí energie dodávala MND. Doufám jen, že dostane opravdu výhodnější cenu. A až přijde vyúčtování, nebude zase brečet, že jí přeci slibovali, jak moc ušetří.
Čtěte také:
Burzovní elektřina pro každého. Pražská Power Exchange spustí službu pro domácnosti
Předseda rady ERÚ: Přeměna energetiky v budoucnu zvýší regulovanou část ceny energií
Taktický ústup od uhlí: teplárny řeší, čím budou vytápět česká města
Češi platí za teplo tři procenta z hrubé mzdy, pětkrát více než Němci