Litevský startup WePower chce změnit poměry na energetickém trhu. Majitelé vlastních elektráren, například solárních panelů na střeše, mohou přebytky energie prodávat „parťákům“ v komunitě za pomocí kryptoměny.
Startupová firma WePower z Litvy hodlá nabourat dosavadní pořádky v nákupu a prodeji elektřiny a umožnit zákazníkům jinou volbu na trhu s energiemi. Za pomoci nové kryptoměny umožňuje vytvoření komunity lidí, jež bude spojovat ty, kteří mají nadprodukci elektřiny ze svých domácích elektráren (nejčastěji solárních článků) se zájemci o zelenou elektřinu.
Financování v kryptoměně přes primární nabídku ICO (Initial Coin Offering) má umožnit demokratizaci financování celého projektu, tvrdí zakladatelé firmy WePower. Každá kilowatthodina elektřiny vyprodukovaná v rámci komunity se rovná tokenu nazvaném WPR, se kterým mohou účastníci projektu obchodovat.
„Měníme financování výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Pokud nyní chcete financovat elektrárnu z obnovitelných zdrojů energie, buď musíte jít do banky a vzít si úvěr, nebo přijít za investory a vydat akcie. V našem řešení producenti prodávají předem energii formou tokenu,“ vysvětlil spoluzakladatel firmy Arturas Asakavicius.
Jak chce firma změnit financování zelené energie:
Mechanismus ICO je stále populárnější formou financování nových projektů, protože obchází regulační orgány v daných zemích. Na začátku září ji zakázala Čína, což vedlo ke krátkodobému propadu hodnoty bitcoinu.
V dlouhodobém horizontu bude tento typ financování hrát důležitou roli, míní server Fast Company. Drobní investoři budou moci jednodušeji spolupracovat s vybranými projekty bez prostředníků.
WePower plánuje v rámci ICO, které spustí v listopadu, vybrat částku odpovídající 30 milionům dolarů (654 milionů korun) na vybudování potřebné infrastruktury. Následně má být projekt spuštěn do devíti měsíců, nejprve ve Španělsku, kde je dostatek solárních elektráren, později v Německu a Itálii.
Pro začátek mají domluvenu dodávku energie ze tří velkých solárních elektráren ve Španělsku o celkovém výkonu jednoho gigawattu. Jednají také s dalšími producenty zelené energie v Evropě, napsal server Cryptocoinsnews.
Češi si pořizují domácí úložiště. Pomáhá podpora:
Domy na baterky. Češi si oblíbili řešení solárních panelů a úložišť
Zakladatelé firmy chtějí zákazníky nalákat na nižší cenu, než je na trhu. Ve Španělsku počítají s cenou za megawatthodinu mezi 39 a 40 dolary, což je o 17 procent méně než je cena na energetické burze. Lidé si budou moci mezi sebou domluvit cenu za elektřinu a obejít tradiční dodavatele, byť budou muset platit za distribuci energie.
Decentralizovaná povaha výroby elektřiny by měla jít ruku v ruce s decentralizací financování projektu, věří Nikolaj Martyniuk z litevské firmy. „Konečným cílem je vytvořit peer-to-peer energetickou platformu, přes kterou mohou lidé prodávat obnovitelnou energii a také ji ze sítě získávat,“ vysvětlil Martyniuk.
Firma získala i podporu od litevského ministerstva pro energetiku, které věří, že tento způsob nákupu a prodeje energie má světlou budoucnost. „Zajímáme se o výsledky projektu WePower. Věříme, že to pomůže rozšíření obnovitelných zdrojů energie. Úspěšná spolupráce může pomoci nejen Litvě, ale i dalším zemím,“ napsalo ministerstvo.
Dále čtěte: