Když se řekne hasicí přístroj, není asi člověk, který by si nepředstavil velkou červenou tlakovou lahev, jež nejen kvůli svému vzhledu bývá zpravidla ukrytá mimo dosah očí. To se však zásluhou revolučního řešení od české společnosti Amplla do budoucna změní. „Poslední prvek v domech, který odolával po více než století ergonomickému pojetí, jsme změnili a zlepšili jak jeho funkci v době čekání v pohotovostním režimu, tak jeho funkci a schopnosti v době akce,“ přibližuje zakladatel a šéf uvedené společnosti Přemysl Kokeš.
Kromě samotného designu, jenž spočívá v minimalistickém provedení, se liší také způsob používání přístroje. Podle Kokeše se jedná o zcela novou kategorii produktu, která je více než hasicím přístrojem bodem záchrany. A to v nejširším slova smyslu. Zůstává proto na očích a vždy na dosah.
Nový přístroj je dostupný ve dvou verzích: Hussechuck a Shield se štítem, který chrání před žárem. Výhodou praktičtějšího provedení je, že zatímco uživatel pomocí práškové či pěnové náplně hasí oheň, zůstává mu jedna ruka volná. Může tak nést i něco jiného nebo někoho dalšího – ať už půjde o dítě, nebo domácího mazlíčka, pyšní se firma.
Hasicí přístroj Hussechuck má kruhový tvar, který je odvozen od archetypu ochranného štítu mnohých kultur a stává se symbolem bezpečí. Ve verzi Shield umí splynout s interiérem, nebo mu dominovat, přičemž k dnešnímu dni nabízí Amplla 18 základních povrchů a barev. Další motivy lze vytvořit přímo na zakázku.
Součástí bude i defibrilátor či plynová maska
Přístroj bude možné vybavit volitelnými prvky, tím základním je dýchací plynová maska, která dotyčnému umožní uniknout ze zakouřené místnosti, anebo v ní oheň začít hasit beze strachu z otravy či udušení. Amplla ji bude nabízet ve třech provedeních: základní, jež chrání ústa, střední, kryjící ústa a nos, a nejvyšší, která chrání před štiplavým kouřem i oči. Ve verzi Shield se pak budou ukrývat zdravotnické prvky pro záchranu života, jako jsou defibrilátory nebo evakuační set. Na podzim přibude také integrovaný alarm, který bude schopný přivolat pomoc, potažmo upozornit na to, že se přístroj snaží někdo ukrást.
Kokeš na myšlence celého systému spolupracoval se svou kolegyní architektkou Zuzanou Ambrožovou a designérem Davidem Rosinaiem. „Nápad vyplynul přímo z praxe. Při navrhování interiérů jsme se pravidelně potýkali s průmyslovými hasicími přístroji, které se často do interiérů nehodily,“ vysvětluje Ambrožová, podle níž alternativa hasicího přístroje zatím nikde na světě neexistovala. Stejný vzhled měl koneckonců po celých 150 let.
Nový výrobek vznikal tři roky, kdy postupně získával podobu ochranného štítu ovládaného jednou rukou. A ve vývoji je i jeho high-tech provedení. „Naším cílem je vyvinout skutečně technologického asistenta, který vás bude varovat i zachraňovat. Bude to univerzální bod záchrany, který vám vždy pomůže,“ dodává Ambrožová.
Přístroje Hussechuck i Shield se vyrábějí v Hlinsku a částečně i ve Frýdlantě nad Ostravicí. Do dvou let by je Amplla chtěla nabízet ve velkém – cílem je prodat celou roční plánovanou produkci, tedy 120 tisíc kusů.