Menu Zavřít

Konec dotací na obnovu panelových domů negativně ovlivní stavební průmysl i státní kasu

1. 11. 2010
Autor: profit

Centrum regenerace panelových domů varuje, že ukončení programů Nový PANEL a Zelená úsporám, se projeví i v podobě vyšší nezaměstnanosti zejména ve stavebnictví a nižšímu výběru daní a odvodů pojistného.

Foto: Martin Siebert

V průběhu srpna tohoto roku došlo v důsledku úsporných opatření státního rozpočtu k zastavení klíčových programů na podporu revitalizace a modernizace panelových domů. Ukončení programů Nový PANEL a Zelená úsporám, kde došlo k zastavení přijímání žádostí pouze pro panelové domy, se projeví nejen výrazným zpomalením či úplným zastavením oprav zastaralých panelových domů, ale bude mít také negativní dopad na státní rozpočet v podobě vyšší nezaměstnanosti zejména ve stavebnictví a nižšímu výběru daní a odvodů pojistného.

Státní dotace ve výši 1 miliardy v programu Nový PANEL generuje následné investice v objemu 5 miliard, přičemž daňový výnos a úspora sociálních výdajů ze státní pokladny je o 600 milionů vyšší než stát vynaloží na dotaci. Jsme proto přesvědčeni, že zastavení nebo výrazné omezení těchto programů je chybným krokem, který bude mít negativní dopad na státní rozpočet i stavební průmysl,“ vysvětluje prezident Centra regenerace panelových domů (CERPAD) Ing. Tomáš Fendrych a doplňuje: „Ukončením programu Nový PANEL přijde stavební průmysl jen v roce 2011 o investice ve výši 15 miliard korun. Nemůžeme pominout ani sociální aspekt programu, díky němuž je ročně vytvořeno na 15 tisíc pracovních míst převážně v regionech zasažených vysokou nezaměstnaností. Právě tady je realizována většina podporovaných projektů.

bitcoin_skoleni

Za dobu fungování programu Nový PANEL bylo poskytnuto celkem 8 510 dotací v celkové výší 11,8 miliardy Kč, které přispěly k revitalizaci kolem 330 000 panelových bytů. Celkové náklady na modernizaci panelových domů, zahrnující vlastní zdroje a dotovaný úvěr, pak dosahovaly výše 66 miliard Kč. „Výsledky průzkumu PanelSCAN ukazují, že v současné době je v ČR 45 % panelových bytů, které neprošly žádnou opravou, a dalších 20 % bytů, které byly opraveny jen dílčím způsobem. U bytových nepanelových domů je situace ještě horší a míra zanedbanosti zde představuje 88 %,“ uvádí předseda Svazu českých a moravských bytových družstev (SČMBD) Ing. Vít Vaníček a dodává: „Celková potřeba investic v současné době představuje 575 miliard korun. Zastavení státní podpory však znamená konec mnoha projektů, stejně jako zmar nemalých investic vložených do přípravy projektů. Zrušením programu Nový PANEL vyslala vláda směrem k tisícům obyvatelů panelových bytů signál, že se stát odmítá dále podílet na nápravě stavu, který sám kdysi způsobil.

CERPAD i SČMBD se shodují, že pokud není možné kvůli stavu veřejných financí pokračovat v dosavadní formě státní podpory, je nutné najít v co nejkratší době náhradu v podobě jiného návratného nástroje. Je však potřeba zachovat přínosy programu Nový PANEL, zejména pak charakter nepřímé podpory, který vede investory k větší zodpovědnosti, jasná a kontrolovatelná pravidla a požadavek na komplexnost oprav, díky které je dosahováno výrazných energetických úspor.

  • Našli jste v článku chybu?