Česká národní banka se nakonec dočkala. Inflace svižně roste, když druhý měsíc po sobě překonala inflační cíl centrální banky ve výši dvou procent. V únoru zboží a služby meziročně zdražily o 2,5 procenta, což je nad odhadem centrální banky.
Pro další svižný růst cen hovoří přitom hned několik faktorů. Efekt drahé ropy bude přetrvávat minimálně do léta. Barel ropy Brent stojí 53 dolarů, loni v březnu to bylo o třetinu méně. Ceny pohonných hmot tak rozhodně zůstanou nad loňskou úrovní.
Ropa není jedinou komoditou, která zažívá svižný růst. Zvyšují se ceny zemědělských komodit, což se odráží ve zdražování cen potravin. V únoru tak vyskočila cena zeleniny o více než 17 procent ve srovnání s loňským rokem.
Dodržení kurzového závazku bylo v lednu extrémně nákladné:
Lednové intervence vyšplhaly na rekordních 391 miliard
Navíc může tuzemská ekonomika začít exportovat inflaci nejen kvůli dovozu komodit, ale rovněž zboží z Číny, kde ceny výrobců prudce rostou. Minulý měsíc vyskočily o 7,8 procenta ve srovnání se stejným obdobím uplynulého roku.
Inflace roste v době, kdy se ekonomice daří, což se příznivě promítá do nezaměstnanosti. V únoru bylo bez práce zhruba 380 tisíc lidí, což je nejméně od února 2008. Zaměstnanci proto mají ideální možnost tlačit na růst mezd, což se i děje.
Nehrozí proto, že by došlo k deflaci. Tu jsme ostatně v České republice ještě nezažili. Nejblíže jí ekonomika byla v roce 2003, nikoliv během pokrizových let, přestože deflací tak často centrální bankéři strašili.
K intervencím čtěte komentář Miroslava Zámečníka:
Komentář: Ta naše koruna česká, ta je tak hezká
ČNB tak může beze strachu přestat bránit slabou korunu, protože deflační tlaky nyní skutečně nehrozí. Na druhou stranu nebude ukončení devizových intervencí bez dopadů na ekonomiku. Po letech uměle slabého kursu koruny se exportéři budou muset vyrovnat se silnější českou měnou, což je může bolet. Aby zajistili stejné zisky v korunách, mohou začít pozvolna propouštět, což by se následně projevilo rovněž v nižší spotřebě domácností a tím i zpomalení ekonomického růstu. Nicméně ten v minulých letech nakopla vzhůru právě ČNB svými intervencemi. Za všechno se jednoduše platí.
Přečtěte si další komentáře autora: