V Česku padlo přelomové rozhodnutí: lékaři si nesmějí nechat platit od farmaceutické firmy za propagaci konkrétních léků
Když loni dostala farmaceutická firma Teva rekordní pokutu 950 tisíc korun za štědré platby lékařům, kteří svým pacientům psali její náplasti proti bolesti, ptali se mnozí, co se stane dotyčným lékařům.
Nikdo nečekal, že by také oni dostali nějaký trest. Jednoduše proto, že soudy řeší podobné věci jen výjimečně a Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) za celou dobu, kdy má na starost reklamu na léky, žádnou takovou pokutu lékaři nedal.
Zaplatili bez reptání Jenže to je minulost. Jak zjistil týdeník Euro z oficiálních veřejných materiálů ústavu, první tři doktoři v případu náplastí proti bolesti potrestáni byli. A ředitel lékového ústavu Zdeněk Blahuta slibuje, že popotahováni budou i další lékaři, kteří inkasují od firem v souvislosti s reklamou na léky. „Chci se této oblasti intenzivně věnovat, což se zatím daří. Posílili jsme kvůli tomu personální kapacity,“ uvedl Blahuta.
Postupu SÚKL se diví prezident České lékařské komory Milan Kubek. Komora dostala seznam lékařů, kteří na dané studii s Tevou spolupracovali, revizní komise zatím žádné stanovisko nevydala. „Pro nás je důležité, jestli byl poškozený pacient. Posuzovat výši odměny lékaře komoře nepřísluší. Myslím, že to nepřísluší ani SÚKL,“ říká Kubek.
Lékový ústav zahájil řízení o pokutě se všemi lékaři, kteří se na studii o náplastech na bolest v roce 2014 podíleli. Zmínění tři doktoři se neodvolávali a pokutu hned zaplatili.
Mezi nimi neuroložka Renata Holíková.
„Nechci se rozčilovat, mám nemocné srdce, proto jsem tu pokutu zaplatila. Chtěla bych to tím považovat za uzavřené,“ uvedla Holíková.
Lékařům může hrozit pokuta až sto tisíc korun, Holková a další dva lékaři zaplatili po čtyřech tisících. Postih spočítal ústav podle
toho, kolik si lékaři přilepšili od Tevy v posledním roce. Za dřívější období je věc promlčená.
Pod zástěrkou studie Celá kauza je přelomová. SÚKL dal firmě Teva a lékařům pokutu blízko horní hranice sazby za něco, co se v Česku dělá už roky. Firma platila čtyřiceti doktorům za to, že vyplňovali dotazníky, jak pacienti snášejí její náplasti proti bolesti Fentanyl-ratiopharm. Říká se tomu poregistrační studie léků. Každou takovou schvaluje a eviduje lékový ústav. Odborníci už léta připomínají, že tyto studie jsou někdy jen zástěrkou, jak motivovat lékaře předepisovat právě ten konkrétní přípravek, a ne obdobný od jiné firmy. SÚKL ale označil poregistrační studii Tevy, která probíhala od listopadu 2012 do dubna 2014, za jasný marketing. A vztáhl na ni přísná pravidla na reklamu na léky: lékaři si mohou vzít v souvislosti s reklamou od zástupce farmaceutické firmy leda propisku nebo špachtle do krku, nanejvýš fonendoskop.
Teva trest zaplatila, třebaže s ním nesouhlasí. Brání se, že šlo o skutečnou studii, a ne podporu prodeje léků. „Šlo o zcela adekvátní a zákonem přípustnou odměnu lékaře za vyplnění dotazníku vztahujícího se k léčbě pacienta,“ sdělila mluvčí Tevy Rita Gabrielová.
Skupina poslanců kolem bývalého ministra Leoše Hegera (TOP 09) navrhuje přitvrdit a v případě porušení pravidel pro reklamu na léky, včetně sponzorování akcí pro lékaře, pokuty ztrojnásobit. To by se týkalo jak firem, tak i lékařů, kteří nelegální platby přijímají.
A poregistrační studie už se podle novely mají vždy považovat za reklamu. Výjimkou by byly studie bezpečnosti. „Zatímco povinné klinické studie, když se lék zavádí, mají charakter výzkumu, poregistrační studie jsou spíše sběr dat pro firmy,“ říká Heger. „Často je tam skrytý marketing, propagace konkrétního léku,“ doplňuje ho poslanecký kolega Martin Plíšek. l
Státní ústav pro kontrolu léčiv zahájil řízení se všemi lékaři, kteří se podíleli na studii o náplastech na bolest. Tři doktoři se neodvolávali a pokutu hned zaplatili.
O autorovi| Adéla Čabanová • cabanova@mf.cz