Menu Zavřít

Konec se blíží. Objem těžby černého uhlí v Česku prudce klesá

31. 7. 2019
Autor: čtk

Útlum těžby spolu s výbuchem na Dole ČSM srazil produkci uhlí určeného pro spalování v elektrárnách a hutích.

Objem těžby černého uhlí v Česku prudce klesá. Jak uvedlo ministerstvo průmyslu a obchodu v aktuálním statistickém přehledu, produkce za první pololetí klesla meziročně o 28 procent na 1,513 milionu tun. Zatímco těžba koksovatelného uhlí stagnovala na hodnotě 980 tisíc tun, v případě energetického uhlí došlo ke snížení o 51 procent na 533 tisíc tun.

Jediným domácím producentem černého uhlí je společnost OKD, kterou od loňského května vlastní stát. OKD nechce uvádět konkrétní čísla, nicméně pokles těžby přiznává. „Mohou za tím být nepříznivé hornicko-geologické podmínky v některých lokalitách, již zahájený útlum těžby na Dole Lazy nebo i uzavření části těžební lokality v Dole ČSM Sever po prosincovém neštěstí,“ uvedl mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

Měla by Česká republika zakázat používání uhlí?

Pro připomenutí - loni 20. prosince došlo na Dole ČSM u Stonavy na Karvinsku k explozi metanu. O život přišlo 13 horníků, z toho 12 polských občanů. Vedle ztrát na životech výbuch způsobil devastaci některých důlních pracovišť.


Čtěte také: Soumrak uhelné éry. Tykačovy uhelné doly se loni propadly do ztráty


Výše těžby černého uhlí v České republice dlouhodobě klesá. Ještě v roce 1990 dosahovala 22 milionů tun, v roce 2010 již byla poloviční. V loňském roce se jednalo o necelých 4,5 milionu tun. Reorganizační plán OKD počítá s koncem těžby v roce 2023. Spolu s propadem produkce narůstá závislost na dovozu. Vzhledem k poklesu těžby v Polsku se stále více černého uhlí musí dovážet až ze Spojených států, Kanady a Ruska.

 Produkce černého uhlí v ČR

Čtěte také:

Znečišťovatelé budou moci vypouštět až 40 procent rtuti nad limit

Požadují výjimky, podávají žaloby: energetiky tráví rtuť

MM25_AI

Uhelné elektrárny škodí ovzduší více než hutě, největším znečišťovatelem Česka jsou Počerady

  • Našli jste v článku chybu?