Menu Zavřít

Konečně bez omezení

29. 4. 2008
Autor: Euro.cz

Přeshraniční fúze

Českým společnostem, které se rozhodnou přesunout sídlo do jiného státu Evropské unie nebo spojit svůj podnik s podnikem zahraniční firmy, nebude komplikovat život nedostatečná právní úprava.
Na počátku července vstoupí v účinnost nový zákon o přeměnách obchodních společností a družstev. Ten zavede do českého práva přeshraniční fúze společností a družstev. České společnosti by proto neměly být nadále nuceny používat institut evropské společnosti nebo jiné právně a ekonomicky komplikované postupy při spojení svého podniku s podnikem jiné zahraniční firmy nebo přemístění sídla do zahraničí.

Pouze v rámci EU

Přeshraniční fúze vycházejí ze svobody usazování. Ta je jednou ze základních svobod jednotného vnitřního trhu EU a dává podnikatelům možnost zvolit si místo podnikání. A vykonávat činnost tam, kde jsou pro jejich podnikání nejpříznivější podmínky. Přeshraniční fúze by současně měly usnadnit spojování podniků, spolupráci a reorganizace společností na mezinárodní úrovni.
České právo dnes upravuje pouze fúze společností a družstev se sídlem v ČR. Přeshraniční fúze jsou určitým způsobem upraveny jen v rámci evropské společnosti a evropské družstevní společnosti. Nový zákon o přeměnách v souladu s požadavky směrnice o přeshraničních fúzích (desátá směrnice) je umožní sloučením a splynutím českých společností a firem, které podléhají právnímu řádu jiných členských států EU.
Podmínky pro přeshraniční fúze budou fúzujícími společnostmi sjednány ve zvláštní smlouvě, takzvaném projektu přeshraniční fúze. Proces přeshraniční fúze bude rozdělen v zásadě do dvou fází. V přípravné se část postupu přeshraniční fúze týkající se každé fúzující společnosti bude řídit jejím vnitrostátním právem. Její dokončení a zápis do příslušného veřejného rejstříku pak právním řádem členského státu, v němž má nebo bude mít sídlo nástupnická společnost. V případě přeshraniční fúze české a slovenské společnosti do nástupnické české firmy se proto bude česká společnost po celou dobu procesu přeshraniční fúze až do jejího zápisu do obchodního rejstříku řídit právem ČR a slovenská slovenským. Přeshraniční fúze nabude účinnosti jejím zápisem do českého obchodního rejstříku. Tento zápis se bude řídit českým právem.

Kdo s kým

Nový zákon obsahuje právní úpravu přeshraničních fúzí akciových společností a těch s ručením omezeným a družstev. V obecné rovině připouští i přeshraniční fúze veřejných obchodních a komanditních společností. Při přeshraniční fúzi musí mít zanikající společnost či společnosti i nástupnická stejnou právní formu - pokud právní předpisy členských států, v nichž mají sídla zanikající společnost či společnosti i nástupnická, nedovolují vnitrostátní fúze mezi společnostmi různých právních forem. Dle českého práva proto budou možné přeshraniční fúze mezi kapitálovými společnostmi (akciovými a s ručením omezeným), pokud je budou v konkrétním případě umožňovat právní předpisy členského státu či států, kterými se budou řídit ostatní fúzující firmy.

bitcoin_skoleni

Přemístění sídla

Nesporným kladem je, že nástupnická společnost bude moci při přeshraniční fúzi umístit sídlo do kteréhokoli členského státu EU. V rámci přeshraniční fúze pak bude rovněž možné, aby nástupnická společnost, která vznikne v jejím důsledku, měla jinou právní formu než společnosti, jež se jí účastní - pokud takový způsob fúze budou dovolovat právní předpisy všech členských států, v nichž budou mít sídla zúčastněné společnosti. V praxi by tedy mělo být možné uskutečnit například přeshraniční fúzi české a slovenské společnosti s ručením omezeným do holandské akciové společnosti, pokud slovenské a holandské právo umožňují fúzi společností s ručením omezeným do akciové.
Umožnění přeshraničních fúzí lze hodnotit pouze kladně. Právní úprava přeshraničních fúzí by měla usnadnit mobilitu společností, hospodářskou soutěž, pohyb kapitálu a podnikání v rámci EU. Přijetí právní úpravy však ještě nemusí znamenat bezproblémové fungování přeshraničních fúzí a jejich využívání. Až praxe ukáže, do jaké míry byla transpozice desáté směrnice do českého práva úspěšná a jak naše právní úprava přeshraniční fúze opravdu usnadňuje.

  • Našli jste v článku chybu?