Plachta, kterou nechala kolem sochy maršála Ivana Koněva nainstalovat Praha 6, dál budí kontroverze a emoce. Od páteční instalace se ji pokusilo strhnout už několik lidí. Jednou nedlouho poté, co tam vyrostlo lešení s plachtou, poté v noci na dnešek a zatím naposledy dnes odpoledne.
Po posledním zásahu zůstalo kolem pomníku kontroverzního sovětského vojevůdce jen lešení bez plachty. Ve všech případech zasáhli strážníci. Muže podezřelé ze spáchání přestupku předali policii, která případy řeší jako přestupky a předá je příslušným obecním úřadům.
O posledním incidentu dostali strážníci hlášení na linku 156 kolem 14:30. „Strážníci na místě zadrželi muže, který přeřezal pásky u plachty,“ řekla mluvčí pražské městské policie Irena Seifertová. Na místo se vzápětí dostavili policisté, kteří případ převzali. Podle svědků přeřezal pásky starší muž.
Strážníci zasahovali u Koněvovy sochy i v noci. Kolem třetí hodiny si všimli neobvyklého pohybu plachty a zaslechli zvuk, který podle mluvčí nasvědčoval tomu, že ji někdo zkouší rozřezat. „Poté spatřili dva mladíky, kteří rychle od sochy odcházeli. Jeden měl v ruce železnou trubku. Následnou kontrolou plachty hlídka zjistila, že byla plachta chránící sochu potrhána a ze zadní části sochy sejmuta. Mladíky ve věku 22 a 23 let, kteří se k poškození přiznali, předala hlídka strážníků kolegům ze státní policie k dalšímu opatření,“ uvedla Seifertová. „Oba muži jsou podezřelí z přestupku proti majetku, vyčíslená škoda činí 4000 korun,“ řekl mluvčí pražské policie Jan Daněk.
Měla by být socha maršála Koněva přesunuta na ruské velvyslanectví?
Policie případ zadokumentovala a poté postoupí k dalšímu řízení správnímu orgánu. Aktivista Jiří Černohorský plachtu strhl už v pátek odpoledne, nedlouho poté, co ji tam šestá městská část umístila.
Radnice Prahy 6 v pátek Koněvovu sochu na náměstí Interbrigády v Bubenči zakryla. Zdůvodnila to snahou ochránit pomník před vandaly. Ruské velvyslanectví označilo jednání radnice za „opakované zneuctění památky vojáků Rudé armády padlých v bojích proti nacistům za svobodu Československa“. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) dostal policejní ochranu, protože kvůli postupu radnice dostával vyhrůžky fyzickou likvidací.
Pomník je delší dobu předmětem sporu s Ruskou federací, důvodem jsou rozdílné názory na Koněvovu historickou roli. Šestá městská část navrhuje kvůli vandalským útokům na sochu její přesun na nedalekou zahradu ruského zastupitelského úřadu. Socha byla už několikrát poškozena, naposledy ji někdo minulý týden polil červenou barvou. Ruské velvyslanectví tehdy ostře odsoudilo pomalování pomníku a označilo to za barbarský čin a urážku památky vojáků Rudé armády. Ruské ministerstvo zahraničí kvůli tomu povolalo chargé d'affaires českého velvyslanectví v Moskvě. Česká diplomacie sdělila, že nemůže do věci samosprávy zasahovat.
Socha bude podle mluvčího Prahy 6 Ondřej Šrámka zakryta do doby, než se rozhodne, co s ní dál. O jejím osudu budou jednat 12. září zastupitelé Prahy 6.
Praha 6 loni k 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa odhalila u sochy tabulku s doprovodným textem. Popisuje roli Koněva v roce 1945, kdy osvobozoval Československo od nacistů, v roce 1956, kdy řídil potlačení maďarského povstání, v roce 1961, kdy se jako velitel skupiny sovětských vojsk podílel na řešení berlínské krize výstavbou berlínské zdi, i v roce 1968, kdy měl podíl na vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Ruská ambasáda v ČR v uplynulých dnech uvedla, že vandalský čin zavinila i radnice Prahy 6 tím, že na něj tabulku umístila.
Přečtěte si komentář: I naše armáda má černé vzpomínky. Srpen 1969 je jednou z nich
Čtěte také:
Sedm mrtvých. Srpen 1969 má víc obětí, než se dosud vědělo
Rusko se drží dohody s Českem ohledně okupace z roku 1968, ujistil velvyslanec Zemana
Pražské jaro zosnovaly USA, vstup vojsk byl na Dubčekovu žádost, píše ruský komentátor