Menu Zavřít

Konkurence naopak

7. 4. 2006
Autor: Euro.cz

Evropská investiční banka již není tak nedostižným soupeřem jako v minulosti

Poté, co Evropská investiční banka (EIB) v roce 2003 schválila devítimiliardový úvěr na výstavbu nového terminálu pražského letiště, mluvily některé české banky o diskriminaci a narušení konkurenčního prostředí. Na podmínky, které je EIB ochotná nabídnout, nejsme schopny přistoupit, halasily. „Úrok by měl být výhodnější než u Komerční banky a měl by se přiblížit sazbám na mezibankovním trhu,“ uvedl k půjčce od EIB v Hospodářských novinách někdejší generální ředitel České správy letišť Martin Kačur. Úroková sazba pod úrovní ceny peněz na mezibankovním trhu, dlouhodobé odklady splátek, to jsou lahůdky, na které firmy a především municipality reagují. Za tři roky se však mnohé změnilo. České banky pochopily, že pláčem nic nespraví a trhu se přizpůsobily. Úvěry sice nebudou mít nikdy natolik levné, aby přebily nabídku „banky neusilující o zisk“, ale cena není všechno. Jak uvedl jeden z krajských ekonomů, s nimiž týdeník EURO hovořil, úředníci z EIB připomínají první dobyvatele Afriky, kteří si myslí, že celý kontinent získají za skleněné korálky. A tak po třech letech porazila EIB v jiné soutěži právě Komerční banka.

FIN25

Liberecká zkušenost.

Viceprezident EIB Ivan Pilip si při rozhovoru pro týdeník EURO pochvaloval, jak úspěšná je jím vedená banka v uzavírání kontraktů s českými kraji. Již získala celou Moravu a i české regiony už začínají projevovat zájem. „V současné době máme uzavřeny smlouvy s Jihomoravským, Pardubickým, Olomouckým a Zlínským krajem, jednáme s Jihočeským krajem a Vysočinou. Celkový objem peněz, které jim půjčíme, dosáhne šesti miliard korun,“ uvedl Pilip s tím, že 80 procent peněz kraje využijí na financování oprav silnic druhých a třetích tříd. Kromě výše zmíněných však banka jednala také s Libereckým krajem. Podještědská oblast byla dokonce první ze samosprávných územních celků, který EIB s žádostí o úvěr oslovil. Nakonec se ukázalo, že je rovněž první, která úvěr od evropské banky odmítla a obrátila se raději na Komerční banku. Její nabídka sice byla o několik bazických bodů dražší, ale zato flexibilnější. Představitelům Libereckého kraje vadila především administrativní náročnost úvěru. V případě, že by si peníze půjčili, museli by například hlásit každý prodej byť malého majetku kraje do Lucemburska, a to v angličtině. V anglickém jazyce by kraj musel také vykazovat hospodaření, při sebemenších nejasnostech by hradil cestu úředníka EIB, který by si vše na místě ověřil. Navíc smlouva s EIB se musí uzavřít podle lucemburského práva, což v případě negociací představuje statisícové výdaje na právníky. „S Libercem jsme se nakonec nedohodli, byť si myslím, že to bylo špatným vyjasněním podmínek. Když jsme si před měsícem s libereckým hejtmanem Petrem Skokanem sporné body upřesňovali, bylo vidět, že některé věci, které se jim se zdály zbytečně složité, by bylo bývalo možné zjednodušit. Je to otázka komunikace, ale asi by bylo divné, kdybychom byli všude. My jim (Komerční bance - poznámka redakce) to přejeme,“ uvedl Pilip. Přestože je nabídka Komerční banky o několik bodů dražší než nabídka EIB, teoreticky by se mohla ukázat jako levnější. „EIB si stanovila rozpětí úrokové sazby. Pokud by nakonec aplikovala nejhorší možnou variantu, platili bychom více jí než Komerční bance. Čtyři tuzemské komerční banky nám daly výhodnější nabídku, než činil nejvyšší možný úrok od EIB,“ uvedl na dotaz týdeníku EURO náměstek libereckého hejtmana Karel Dolejší. Sílící konkurenci si dobře uvědomuje i Pilip. „Dříve si kraje a města nemohly půjčovat bez garance státu, což dnes mohou. Naším současným cílem je snížit dodatečné náklady či nevýhody související s nároky na zajištění,“ řekl Pilip.

Váhá i Hradec.

EIB začala půjčovat krajům peníze v době, kdy pro ně byly tuzemské úvěry například na opravu infrastruktury téměř nedosažitelné. Municipality jsou však velkým trhem, který české finanční ústavy nemohou ignorovat, pokud jej celý nechtějí obětovat ve prospěch EIB. Mimo jiné i proto, že objem půjček se pohybuje ve stamilionech, některé přesahují miliardu korun. Evropská investiční banka je mimoděk přinutila vymyslet a propracovat nabídky, které jejím vlastním nyní značně konkurují. Tvrdý postup Libereckého kraje se může vyplatit i dalším oblastem. O půjčce od EIB nyní uvažuje také Královéhradecký kraj. „Úvěr od EIB je stále otevřenou záležitostí, vypsali jsme však i výběrové řízení, abychom znali nabídky komerčních bank. Přístup Liberce nám pomohl. EIB změkčila některé podmínky, například můžeme s bankou komunikovat v českém jazyce, což nám dost ulehčilo práci,“ uvedl vedoucí ekonomického odboru kraje Miloslav Nejedlý. Nabídky českých bank jsou, jak dodal, konkurenceschopné i cenově. Jedna z nich například nabídla úročení ve o 0,015 bodu vyšší, než jsou sazby na mezibankovním trhu.

  • Našli jste v článku chybu?