Menu Zavřít

Koňské pólo přivábilo byznysmeny

15. 2. 2010
Autor: profit

Na Štrbském plese se konal historicky první slovenský turnaj v koňském pólu na sněhu. Klání, které pořádala J&T Banka, přilákalo do Tater česko-slovenskou smetánku.

Autor: I Do Public Relations

Přepych a luxus ovládl zamrzlé Štrbské pleso, na němž se konala slovenská premiéra koňského póla na sněhu. Prestižní akci pořádal zakladatel a předseda představenstva J&T Banky Patrik Tkáč. Mezi hosty v celkem čtyřech VIP zónách se objevili významní čeští a slovenští politici, lobbisté i podnikatelé. Bylo zde možné spatřit například jednoho z nejbohatších Čechů Radovana Vítka, ředitele Pražských dopravních podniků Martina Dvořáka, developera Luďka Sekyru nebo syna provozovatele matějské pouti Jana Kočku.

Třídenní turnaj nesl název J&T Banka Trophy 2010 a byl patrně nejprestižnější akci, jakou kdy toto jezero vidělo.

Příští rok znovu

J&T Banka turnaj zorganizovala ve spolupráci s 1. Polo Klubem Bratislava 1888 a s podporou společnosti Tatra Mountain Resort a obce Štrba. „Štrbské pleso se tak zařadilo mezi taková střediska, jako Aspen, Kitzbuhl, St. Moritz nebo Cortina, v nichž se turnaje v pólu na sněhu tradičně konají,” konstatuje Peter Godanyi, ředitel 1. Polo Klubu Bratislava 1888 a sekretář Slovenské asociace póla.

„Tatry máme rádi, já sám jsem tu strávil a trávím tolik času, že se cítím být Tatrancem. Jsem přesvědčen, že akce tohoto typu sem patří. Na letošní nultý ročník tedy navážeme i příští rok,” říká Patrik Tkáč.

Turnaj zaštítila Federace mezinárodního póla. Zúčastnily se ho čtyři týmy hráčů ze Slovenska, Polska, Švýcarska, Rakouska, Francie, Itálie. Vítězství vybojoval tým BMW ve složení Vincent Sagart a Martin Magal ze Slovenska a Ital Marianno Lopez. Na dalších místech následovaly týmy Park Snow a Bollinger.

Kdo dá víc

bitcoin_skoleni

Pólo se vyvinulo z jezdeckých her středoasijských pastevců už před naším letopočtem. Rozšířeno bylo hlavně v Persii a později i v Iránu, Číně, Japonsku a v Indii, kde se později stalo národním sportem. V roce 1859 byl v Kalkatě založen první oficiální klub póla. Od roku 1860 se pólo začalo hrát i v Anglii. První pravidla jezdeckého póla vznikla v roce 1874 v Hurlingamu, které se následně stalo centrem tohoto sportu. Postupně se pólo rozšířilo i do střední Evropy, hlavně do Německa a Rakousko-Uherska.

Způsob, jakým se pólo hraje dnes, je starý asi dva tisíce pět set let. Nejhranější variantou je hra čtyř proti čtyřem. Celková délka zápasu je rozdělena na čtyři sedmiminutové čtvrtiny, tak zvané chukky. Na každou část nastupuje hráč s novým koněm, přičemž jeden kůň může odehrát až dva chukky. Vítězem zápasu se stává tým, který dá víc gólů.

  • Našli jste v článku chybu?