Menu Zavřít

Kontrakty z virtuálního veletrhu

26. 2. 2007
Autor: Euro.cz

ČESKO - POLSKÁ OBCHODNÍ KOMORA Česko-polská obchodní komora na konci roku zprovoznila internetovou databázi firem. Portál kooperace.opolsku.cz funguje jako jakýsi virtuální veletrh a jeho hlavním cílem je navázaní kontaktu mezi českými a polskými firmami. V databázi obchodníci naleznou nabídky 4200 společností.

ČESKO - POLSKÁ OBCHODNÍ KOMORA Česko-polská obchodní komora na konci roku zprovoznila internetovou databázi firem. Portál kooperace.opolsku.cz funguje jako jakýsi virtuální veletrh a jeho hlavním cílem je navázaní kontaktu mezi českými a polskými firmami. V databázi obchodníci naleznou nabídky 4200 společností. První verze projektu je zaměřena jen na potravinářství a zemědělství. V dubnu se však počítá s rozšířením o přehled veřejných zakázek obcí a měst Slezského vojvodství, Moravskoslezského kraje a Olomoucka.

OD VIRTUÁLNÍHO K REÁLNÉMU SETKÁNÍ

Podle představitelů komory má doposud projekt u podnikatelů úspěch. Firmy z obou zemí se natolik zapojily, že po spuštění první edice vyzvaly komoru, aby jim zorganizovala společné setkání. „Účast na akci si rezervovalo přes 75 firem, pak dorazilo asi dalších 48,“ říká manažer projektu Jan Zyder. Obchodníky podle jeho slov uspokojila značná efektivita, kterou jim akce přinesla. „Každá firma uskutečnila ten den asi šest setkání. Za stoleček přitom obchodníci zaplatili tři tisíce korun,“ dodává. Největší poptávka byla po českém vínu a lignohumátu, tedy přípravku, který zlepšuje půdní podmínky.

Avšak zástupce společnosti Marlenka Raul Stuchlík nebyl setkáním příliš nadšen. Jeho firmě, která podniká v oblasti cukrovinek, prý nepřineslo žádnou odezvu. „Prodáváme v Krakově, Varšavě i dalších městech, ale jen díky mravenčí aktivitě našich dealerů,“ popisuje svoji strategii. Naopak Lubomír Rákos, ředitel společnosti Amagro, která prodává lignohumát, je s prací komory spokojený.

CO SE JEŠTĚ CHYSTÁ

Po prvním virtuálním veletrhu se komora pustila do organizace druhého. „Tato část bude zaměřena na aktuální informace o výběrových řízeních v polských i českých městech z příhraničních regionů. Příležitost účastnit se jich tak získají firmy z obou stran hranice,“ popisuje Zyder. Zaregistrovaných je téměř 900 úřadů samosprávy.

bitcoin_skoleni

Například stavební firma si bude moci vyhledat konkrétní obec, jež vypisuje řízení. Na portálu budou i odkazy na právní a legislativní rozdíly, jaké dokumenty se musí doložit a podobně. Komora zájemci následně zajistí podrobné informace o řízení.

„Zpočátku půjde o výběrová řízení větších měst Katovice, Ostrava či Opava,“ zdůrazňuje Zyder. Podle jeho slov mezi nejžádanější oblasti patří čističky odpadních vod či opravy veřejných osvětlení. Připravuje se ražba tunelu při stavbě dálnice u česko-polských hranic a oprava strojů polské pošty. „Máme již přislíbenu účast velkých měst jako Wroclaw, jehož primátorovi se podařilo získat v přepočtu 70 miliard korun na modernizaci města a na veletrhu se hodlá poohlídnout po subdodavatelích,“ uzavírá.

  • Našli jste v článku chybu?