Kolik kontrol dodržování pracovní neschopnosti probíhá? Kdo vybírá, kteří lidé budou zkontrolováni? A mohou kontroly probíhat i o víkendech? Zaměstnanci České správy sociálního zabezpečení uskutečnili v letošním prvním čtvrtletí celkem 75 490 kontrol dodržování léčebného režimu v pracovní neschopnosti.
Kolik kontrol dodržování pracovní neschopnosti probíhá? Kdo vybírá, kteří lidé budou zkontrolováni? A mohou kontroly probíhat i o víkendech?
Zaměstnanci České správy sociálního zabezpečení uskutečnili v letošním prvním čtvrtletí celkem 75 490 kontrol dodržování léčebného režimu v pracovní neschopnosti. To bylo o 10 976 kontrol více než ve stejném období loňského roku. Nejvíce kontrol proběhlo v Moravskoslezském kraji (9768) a v Praze (9491).
Na základě těchto kontrol úřady rozhodly o 1553 postizích za porušení léčebného režimu – to je o 341 postihů víc než za stejné období loňského roku. Dvěma procentům kontrolovaných bylo sníženo nebo odebráno nemocenské. Kromě snížení či odebrání nemocenského může správa sociálního zabezpečení rozhodnout také o ukončení pracovní neschopnosti – tak učinila v 875 případech.
Lidé, kteří čerpají nemocenské dávky, musí umožnit kontrolu dodržování léčebného režimu. To znamená, že musí například opatřit svůj byt zvonkem a jmenovkou či uvést ošetřujícímu lékaři platnou adresu pobytu. Pracovníci správy sociálního zabezpečení se při kontrole prokazují oprávněním ke kontrole, práce neschopní občané jsou povinni jim předložit doklad o pracovní neschopnosti. Do něj pracovník dozoru zaznamená datum a čas kontroly a svůj podpis.
Kontroly dodržování léčebného režimu se provádějí pravidelně během celého týdne, případně i o víkendu. Kontrolují se buď namátkou vybraní lidé, dále občané, k jejichž kontrole dá podnět praktický lékař, úřad práce či posudkový lékař České správy sociálního zabezpečení. Podnět ke kontrole může dát také zaměstnavatel, který má podezření, že jeho zaměstnanec nemoc pouze předstírá, ze zaměstnání bere nemocenské a přitom vykonává jinou činnost.