Menu Zavřít

Koronakrizí ke smyslu státu

23. 3. 2020
Autor: Euro.cz

Krize, do níž s novým koronavirem zabředáváme, je školou politického managementu. Po politicích se v takových chvílích chce, aby podle rad odborníků vydávali jednoznačná rozhodnutí a zajistili běh státu tak, aby co nejméně lidí zbytečně strádalo. Stát poskytuje peníze a své aparáty, tok energie a nastavení aparátu určují odborníci, kteří nejlépe vědí - tedy měli by vědět, věříme, že vědí -, jak se moderní masové společnosti mají v takových situacích chovat.

Krizový management je něco jako seřizování stroje, který jede podle předem daného programu a během krize mění jen parametry nebo tu a tam dolaďuje program. I v Česku existují epidemiologické plány, které popisují, co, kdo a jak má v případě ohrožení infekcí dělat. A podle nich by státní stroj měl běžet. Nedělá se tedy nic, co by nebylo předem promyšleno, o čem by se již neuvažovalo.

To je teorie, kterou dosavadní praxe potvrzuje, ale také vyvrací. Zejména na začátku krize se z vystoupení politiků, kteří chtěli pro sebe sebrat pozornost kamer, zdálo, že nevědí, co dělat. A tak se příliš dlouho nechával běh věcí v politických rukách, epidemiologií zcela netknutých. Přitom důvěra obyvatel v to, co stát teď proti infekci dělá, se úměrně zvětšuje s tím, jak moc mají věc v moci odborní lékaři. Lékař je nejdůvěryhodnější povolání v Česku, politik je kdesi na chvostu žebříčku.

Věci si snad už sedly. Ústřední krizový štáb vede epidemiolog, politici pracují na odstranění výpadků aparátů, které nebyly schopny komunikovat s potenciálními pacienty a zásobovat populaci ochrannými pomůckami. Infekční krize se i v komplexní moderní společnosti dá zvládnout jedině dělbou práce a vzájemnou souhrou aparátů, v nichž nikdo nevyčuhuje a všichni pracují pro celek. Koronakrize je nejen školou politického managementu, ale především zkušeností o smyslu státu. Snad nám toto poznání vydrží i po krizi. #

bitcoin_skoleni

O autorovi| Petr Fischer, fischer@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?