Výsledky za první čtvrtletí nicméně překonaly očekávání analytiků, kteří podle agentury Reuters čekali zisk 222 milionů eur. Provozní výnosy klesly o 6,1 procenta na 1,6 miliardy eur.
Banka kromě Rakouska a České republiky působí také v dalších pěti zemích střední a východní Evropy.
Čisté úrokové výnosy bance vzrostly o 5,9 procenta na 1,23 miliardy eur, hlavně díky České republice, Rakousku a Rumunsku. Výnosy z poplatků se pak zvýšily o 3,4 procenta na 504,2 milionu eur.
Výši dividendy urči ekonomická realita
Erste potvrdila, že má nadále v plánu vyplatit za loňský rok dividendu. Její výši ale podle sdělení banky určí "ekonomická realita". Původně Erste navrhovala vyplatit dividendu 1,5 eura na akcii.
České spořitelně, která do skupiny Erste majetkově spadá, klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 19,8 procenta na 3,2 miliardy korun. Provozní zisk se pak snížil o 1,2 procenta na 5,3 miliardy korun. Banka poskytla meziročně více úvěrů, vyšší byl také objem hypoték.
„Důležitým přispěvatelem k finančním výsledkům České spořitelny byl provozní zisk, zejména čistý úrokový výnos. K provoznímu zisku přispěl také čistý výnos z poplatků a provizí," uvedla banka v tiskové zprávě.
Čistý úrokový výnos vzrostl meziročně o 6,8 procenta na 7,8 miliardy korun. Za nárůstem jsou podle banky rostoucí klientské úvěrové obchody a vklady a zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou v roce 2019 a na začátku roku 2020. Nedávná snížení sazeb ČNB v průběhu března měla na čistý úrokový výnos v 1. čtvrtletí 2020 podle ČS jen omezený dopad. Čistá úroková marže vztažená k úročeným aktivům se v 1. čtvrtletí meziročně zvýšila z 2,10 procenta na 2,17 procenta.
Čistý výnos z poplatků a provizí meziročně klesl o 3,9 procenta na 2,1 miliardy korun. „Pokles byl způsoben dopadem platebních převodů (regulace SEPA) účinným od prosince 2019, snížením poplatků za běžné účty a nižšími příjmy z pojištění. Na druhé straně byly tyto efekty částečně kompenzovány růstem transakcí s cennými papíry," sdělila ČS.
Celkové provozní náklady se oproti loňskému 1. čtvrtletí zvýšily o 3,7 procenta na pět miliard korun. O 3,9 procenta vzrostly náklady na zaměstnance, podle banky především kvůli nárůstu mezd.
Hrubý objem klientských úvěrů Skupiny ČS očištěný o vliv reverzních repo operací meziročně vzrostl o 6,1 procenta na 759,1 miliardy korun. Úvěry domácnostem stouply o 7,2 procenta na 415,9 miliardy korun, a to především díky hypotékám fyzickým osobám. Objem úvěrů podnikatelským subjektům se bez vlivu reverzních repo operací meziročně zvýšil o 4,7 procenta na 270,9 miliardy korun, přičemž byl částečně ovlivněn změnami kurzu koruny.
Závazky ke klientům vzrostly meziročně zhruba o pětinu na 1,19 bilionu korun. Vklady domácností se zvýšily o 7,1 procenta na 732,6 miliardy Kč, vklady korporátní klientely o 17 procent na 236,6 miliardy korun a vklady klientů veřejného sektoru se vlivem přílivu volatilních krátkodobých vkladů v meziročním srovnání zvýšily o 111,5 procenta na 223,6 miliardy Kč.
Konsolidovaná bilanční suma banky dosáhla ke konci března 1,6882 bilionu korun a ve srovnání s objemem bilanční sumy ke konci loňského roku se zvýšila o 15,7 procenta.
Česká spořitelna je největší bankou v Česku podle počtu klientů. Na konci března jich měla 4,6 milionu. Nadpoloviční podíl ve spořitelně získala rakouská finanční skupina Erste Group Bank před 20 lety. O prodeji 52procentního podílu státu v ČS za 19 miliard korun rozhodla v únoru 2000 vláda premiéra Miloše Zemana. Nyní je Erste jediným akcionářem spořitelny.