Zatímco začátkem týdne koruna nepřinesla žádné velké změny, tak na konci týdne posílila jak vůči eura, tak i dolaru. Největší vliv měly na měny globální trhy.
Autor: Artklee
Osmiměsíční maximum k euru
Koruna k euru během týdne prošla nevýrazným obchodováním. Zpočátku se koruna držela na úrovni 25,60 CZK/EUR a až na závěr týdne zpevnila na 25,50. V pátek koruna krátce zpevnila až na 8měsíční maximum 25,40 CZK/EUR. Ostatní regionální měny vykázaly podobný vývoj během týdne. V nejbližších dnech by se koruna měla udržet na úrovni 25,60 CZK/EUR. V horizontu týdnů by měla pokračovat stabilizace v pásmu 25,5-26,0 CZK/EUR. Důležitým faktorem zůstává spíše vývoj globálních trhů než domácí makro. Na závěr roku počítáme s posílením koruny až k úrovním 25,20 CZK/EUR.
Dolar poražen na 17,70 Kč
Koruna k dolaru celý týden pokračovala v pozvolném posilování a z úrovní 18,30 se dostala hlouběji pod 18 korun za dolar na 17,80 CZK/USD. V pátek krátce zpevnila až na 17,70 CZK/USD, což je nejvyšší úroveň koruny za posledních 10 měsíců. Krátkodobě očekáváme pokračování volatilního obchodování v širokém pásmu kolem 18 korun za dolar. Na konci roku očekáváme i výraznější posílení koruny pod 18 korun za dolar.
Dolar k euru zaznamenal v první polovině týdne nejednoznačné obchodování v pásmu 1,405-1,425 USD/EUR. Ovšem v druhé polovině týdne převážil vliv pozitivního sentimentu, který byl podpořen v pátek i nárůstem indexu nákupních manažerů v Evropě, a dolar se propadl až na 1,435 USD/EUR. Dolar se stále chová jako hlavní indikátor sentimentu. Lepší data vyvolávají prodejní tlak na dolar (bezpečné měny) a nákupy ostatních (=rizikovějších) měn. Volatilnější obchodování bude pravděpodobně pokračovat, a s ním i tlak na dolar. V nejbližších dnech bude hlavní rezistencí úroveň 1,44. Stále očekáváme, že bude pokračovat propad dolaru minimálně na 1,45 a kolem této úrovně očekáváme dolar i na konci roku.