Menu Zavřít

Korupce v Riu. Stopy vedou k Trumpovým dětem

2. 3. 2017
Autor: čtk

Projekt hotelu v brazilském Rio de Janeiru, který za Trump Organization vyjednávaly děti současného prezidenta Donald Junior a Ivanka, je cílem vyšetřování brazilských úřadů. Podnik se zřejmě namočil do korupčního skandálu a má nejasné financování.

Na konci minulého roku z budovy hotelu v Rio de Janeiru zmizel nápis Trump. Firma Trump Organisation, kterou vedou děti současného prezidenta Spojených států, uvedla, že to je spojeno se zpožděním výstavby hotelu a „normálním úklidem“ ještě před tím, než Trump nastoupí do úřadu ve Washingtonu.

Mluvčí firmy Trump Hotels Jennifer Rodstromová v prosinci uvedla, že se firma z tohoto projektu stahuje. Ne kvůli vyšetřování, ale pro mnohé nedostatky na hotelu, napsaly New York Times. Hotel byl otevřen už v srpnu u příležitosti letních olympijských her.

Nyní může mít prezidentova rodina problém s tím, že vyšetřovatelé v Brazílii zkoumají účast dvou penzijních fondů, které financovaly hotel v Riu a jsou pravděpodobně napojené na korupční skandály v zemi, napsala agentura Bloomberg.

Jedná se také o fond FIP LSH, jenž hotel vlastní. Hrozí podezření, že uplatil státní penzijní fondy, aby získal 41 milionů dolarů investic a nafoukl cenu nemovitosti. Brazilští vyšetřovatelé zkoumají, zda Trump Organization neprofitovala z nelegálně zaplacených provizí a úplatků.

Zákonodárci brazilského státu Tocantins Ricardo Ayresovi připadá nepravděpodobné, že by si Trumpova rodina neohlídala způsob financování projektu. „Je zvláštní, že rodina Trumpových se u své největší zakázky v Brazílii nezajímala o to, jací investoři do projektu vstupují,“ míní.


Trump je jasně nejbohatším prezidentem USA v historii. Čtěte více:

Nejbohatší prezidenti USA. Trump má o miliardu víc než všichni dohromady  Prezident USA Donald Trump


Právník zastupující Trump Organization Adam Rosen tvrdí, že firma nic nezanedbala. „Nevíme o tom, že by se jednalo o nějaké nesrovnalosti před zahájením vyšetřování,“ zdůraznil.

Hotel se nyní jmenuje LSH Barra Hotel a vlastní ho brazilská firma LSH Barra. Firma Trump Hotels jej do prosince provozovala bez majetkové účasti.

Paulo Figueiredo Filho, brazilský developer, který jednal s Trupovou rodinou v roce 2013 o projektu, tvrdí, že rodina nemohla vědět o podezřelých praktikách investorů, protože nebyli veřejně obchodovaní. „Jednali v dobré víře,“ vysvětlil Filho, který se roce 2015 přestěhoval na Floridu.

Nafouknuté ceny

Zdroj Bloombergu obeznámený s vyšetřováním případu uvedl, že firma Trump Organization mohla profitovat na tom, že náklady na stavbu hotelu byly „nafouknuté“ stejně jako cena nemovitosti.

Brazilské penzijní fondy jsou v zemi často zapleteny do korupce. „Penzijní fondy v Brazílii byly vždy silně politicky ovlivňovány. Jejich manažeři jsou jmenováni politiky. Mnoho podezřelých věcí už se stalo (v souvislosti s jejich investicemi),“ uvedl Sergio Lazzarini, profesor na obchodní škole v Sao Paulu.

Současný americký prezident měl podle Figueireda získat peníze za to, že investor umístí na hotel jméno Trump. Trumpova firma měla rovněž podíl na zisku za provoz hotelu. Což je prý běžné pro Trumpovy aktivity po celém světě. Od konce roku 2012 jednal o projektu převážně s Ivankou Trumpovou a Donaldem Trumpem juniorem.

Případnou korupci prošetřují brazilští vyšetřovatelé i v souvislosti s dalším projektem Trumpovy rodiny v Riu. Tím je výstavba pěti kancelářských věží v hodnotě 1,5 miliardy dolarů (38 miliard korun). Projekt ale nebyl nikdy zahájen. Trump Organization prý byla zapojena do úplatků pro politiky, kteří měli stavbu schvalovat a zajistit státní investice.

Podnikatel Trump. Jiný příběh

Deník New York Times uvedl, že se hotely s Trumpovým jménem se staví po celém světě. I když on sám se pasuje do role kritika globalizace, má z celosvětově propojené ekonomiky výhody. „Donald Trump podnikatel, to je jiný příběh,“ napsal deník.

Během prezidentské kampaně Trumpova firma podala desítky ochranných známek v Číně, Kanadě, Mexiku, Indonésii, Filipínách (tam měsíc po zvolení) a v zemích EU.

Jedná se o zboží všeho druhu, od značek na mýdlo a šampón v Indii, přes vodku v Izraeli, po golfová hřiště ve Skotsku. V Číně projekty spolufinancuje státní Bank of China.

bitcoin_skoleni

„Otevřete svůj trh pro mne, abych tu mohl podnikat, ale na můj trh budete mít přístup jen za podmínek, které stanovím já,“ ohodnotil Trumpův „merkantilistický“ přístup profesor ekonomie Dani Rodrik z John F. Kennedy School of Government na Harvardu.

Dále o podnikání Donalda Trumpa:

Kolik má Donald vlastně peněz?

Trump si zaregistroval přes 3000 internetových domén, včetně těch hanlivých


  • Našli jste v článku chybu?