Společnost Avon prodávající kosmetiku čelí kritice poté, co britská zpravodajská televize BBC upozornila, že navzdory válce na Ukrajině značka i nadále udržuje spojení s Ruskem. Na jeho území má původně americká firma údajně stále nabírat nové obchodní zástupce a pokračovat ve výrobě v tamním závodě v Naro-Fominsku.
Po invazi na Ukrajinu přitom Avon oznámil, že zastavuje investice a přerušuje vývoz kosmetických výrobků z Ruské federace na jiné trhy. Měl nicméně i nadále poskytovat ,kritickou podporu‘ ženám, jejichž živobytí závisí na této formě podnikání. Jinými slovy měl v zemi stále umožňovat prodej již existujícím obchodním zástupcům.
Obdobně se k situaci údajně postavila i mateřská firma Avonu Natura & Co, která před téměř dvěma lety uvedla, že místní operace udržuje pouze z toho důvodu, aby podporovala své aktuální obchodní zástupce, kteří jsou na prodeji výrobků značky Avon závislí. „Věříme, že omezení jejich přístupu k produktům by mělo na tamní ženy a děti mimořádný dopad,“ napsala firma na svých stránkách.
Hledá se obchodník
Bezmála 140 let stará společnost začala v Rusku podnikat před 30 lety. A zatímco dříve byla známá především podomními prodeji, v rámci kterých obchodní zástupci potenciálním zákazníkům nabízeli kosmetiku, parfémy i krémy, v posledních letech prošla transformací a zaměřila se na kamenné prodejny i prodeje na sociálních sítích.
Potíž je, že své výrobky má Avon na internetu prodávat také ruským občanům, kterým navíc nadále nabízí možnost výdělku tím, že se pod záštitou kosmetické značky sami stanou prodejci a odborníky na krásu. „Společnost Avon se rozhodla, že bude pokračovat ve své činnosti. Pomáháme ženám v Rusku prostřednictvím lokálně financovaných aktivit a podporujeme jejich podnikání v oblasti sociálního prodeje,“ uvádí BBC s odkazem na mluvčího Avonu.
Podle výzkumníka Stevena Tiana z Yaleovy univerzity, který je součástí týmu sledujícího reakce jednotlivých společností na rusko-ukrajinskou válku, by se každá firma, která v Rusku po začátku konfliktu i nadále působí, měla stydět. „Neexistuje žádná omluva pro pokračování ve financování Putinovy válečné mašinérie. Bylo více než dost času na to, aby společnosti mohly odejít řádným způsobem,“ konstatuje.
Mark Dixon, zakladatel Moral Rating Agency, jež vede kampaň proti firmám podnikajícím na území Ruské federace, pak Avon obvinil z nemorálního přístupu. Vadí mu, že zatímco Natura & Co na svých internetových stránkách vyjadřuje, že je znepokojena tím, jak tato nepřijatelná agrese zasáhla všechny lidi, samotný výrobce v zemi, jež válku vyvolala, v některých svých operacích pokračuje. Zároveň vyzval Ukrajinu, aby společnosti zakázala působení na svém území: „Jak může Avon v dobré víře prodávat produkty pro ženy a děti od společnosti, která podporuje ekonomiku stojící za Putinovou invazí na Ukrajinu?“
Parfémový boss i milionové ztráty
Pro Avon představuje Rusko jeden z klíčových trhů, ostatně podle tamních webových stránek značky je dokonce aktuální jedničkou v prodeji parfémů. Konkrétně ve zmíněném závodě ve městě Naro-Fominsk společnost od roku 2004 vyrobila více než 2,5 miliardy kusů kosmetických výrobků, které následně směřovaly do východní Evropy. Nyní má továrna údajně sloužit výhradně ruskému trhu.
Na konci října loňského roku sdělil Avon agentuře Interfax, že uvažuje o přemístění výroby pro východoevropské trhy z Naro-Fominsku do Polska. Podle BBC se zdá, že tak nakonec skutečně učinil. Tedy alespoň podle výrobků objednaných na Ukrajinu, na nichž stálo, že byly vyrobeny v Polsku.
Vedení Natura & Co v minulosti rovněž uvedlo, že z jejího sídla v Rusku neplyne ,žádná finanční výhoda‘. Ve své nejnovější aktualizaci pro investory firma oznámila, že během tří měsíců do konce listopadu klesly tržby Avon International meziročně o 11,8 procenta na 276 milionů liber (přes osm miliard korun). A ve výroční zprávě z roku 2022 navíc napsala, že je silně ovlivněna jak válkou na Ukrajině, tak zároveň i plánovaným snížením obchodních zástupců, jež mělo souviset s přechodem na nový obchodní model.
Redakce Euro.cz se s žádostí o komentář obrátila i na vedení českého Avonu. To se však k tématu do doby publikace článku nevyjádřilo.