Koutský minipivovar, který začal vyrábět loni v květnu čtyři druhy vlastních piv, rozšíří do letošního května výrobní kapacitu ze současných 5500 hektolitrů na 15 tisíc hektolitrů ročně. „Zájem o pivo byl v létě tak velký, že by ho pivovar prodal třikrát tolik,“ řekl kdyňský podnikatel Jan Skala, který před pěti lety koupil areál v Koutě na Šumavě.
Před 36 lety tam skončila výroba Koutského piva, které bylo díky místní vodě nejvyhlášenější v západních Čechách i v Bavorsku.
Nyní zaváží pivo do 30 restaurací na Domažlicku, Klatovsku, do Chebu a nově se s ním prosadil také v Plzni, Mekce piva. Zájem pivařů je prý vyšší díky tomu, že pivo má „plnou chuť“. Na rozdíl od nejprodávanějšího piva Gambrinus, který se točí ve více než 90 procentech hospod v Plzeňském kraji, je podle Skaly vyráběno ze stoprocentního chmelu i sladu. Firma nepoužívá koncentráty a nepasterizuje.
Ukonzumentů také rozhoduje cena. Pivovar prodává padesátilitrový sud „desítky“ za 900 korun. „Gambrinus je zhruba o 250 korun dražší,“ řekl Skala. Cena devět korun za půllitr je v regionu nejnižší z čepovaných piv. Sud „dvanáctky“ prodává firma za 1175 korun. Desítka a dvanáctka tvoří 80 procent prodejů. Dále firma vyrábí „speciály“ - černé čtrnáctistupňové pivo, jehož cena je 12,75 koruny za půllitr, a tmavou „osmnáctku“ za 30 korun.
Podnikatel už dal do technologie 25 milionů korun, do rozšíření ležáckých sklepů půjdou statisíce. Plně automatizovaný pivovar má čtyři zaměstnance.
Postupně se chce firma dostat na výstav 30 tisíc hektolitrů, který měl koutský pivovar před válkou.
V Plzeňském kraji je kromě Prazdroje malý pivovar Chodovar na Tachovsku, minipivovary v Dobřanech u Plzně a v krajském městě. Od 16. do konce 19. století fungovalo jen na Domažlicku 17 pivovarů, v celém kraji jich bylo kolem 150. V sousedním Bavorsku jich je stále v provozu kolem tisícovky.