Menu Zavřít

Koutský minipivovar rozšiřuje kapacitu

12. 3. 2007
Autor: Euro.cz

Koutský minipivovar, který začal vyrábět loni v květnu čtyři druhy vlastních piv, rozšíří do letošního května výrobní kapacitu ze současných 5500 hektolitrů na 15 tisíc hektolitrů ročně. „Zájem o pivo byl v létě tak velký, že by ho pivovar prodal třikrát tolik,“ řekl kdyňský podnikatel Jan Skala, který před pěti lety koupil areál v Koutě na Šumavě.

Před 36 lety tam skončila výroba Koutského piva, které bylo díky místní vodě nejvyhlášenější v západních Čechách i v Bavorsku.

Nyní zaváží pivo do 30 restaurací na Domažlicku, Klatovsku, do Chebu a nově se s ním prosadil také v Plzni, Mekce piva. Zájem pivařů je prý vyšší díky tomu, že pivo má „plnou chuť“. Na rozdíl od nejprodávanějšího piva Gambrinus, který se točí ve více než 90 procentech hospod v Plzeňském kraji, je podle Skaly vyráběno ze stoprocentního chmelu i sladu. Firma nepoužívá koncentráty a nepasterizuje.

Ukonzumentů také rozhoduje cena. Pivovar prodává padesátilitrový sud „desítky“ za 900 korun. „Gambrinus je zhruba o 250 korun dražší,“ řekl Skala. Cena devět korun za půllitr je v regionu nejnižší z čepovaných piv. Sud „dvanáctky“ prodává firma za 1175 korun. Desítka a dvanáctka tvoří 80 procent prodejů. Dále firma vyrábí „speciály“ - černé čtrnáctistupňové pivo, jehož cena je 12,75 koruny za půllitr, a tmavou „osmnáctku“ za 30 korun.

Podnikatel už dal do technologie 25 milionů korun, do rozšíření ležáckých sklepů půjdou statisíce. Plně automatizovaný pivovar má čtyři zaměstnance.

bitcoin_skoleni

Postupně se chce firma dostat na výstav 30 tisíc hektolitrů, který měl koutský pivovar před válkou.

V Plzeňském kraji je kromě Prazdroje malý pivovar Chodovar na Tachovsku, minipivovary v Dobřanech u Plzně a v krajském městě. Od 16. do konce 19. století fungovalo jen na Domažlicku 17 pivovarů, v celém kraji jich bylo kolem 150. V sousedním Bavorsku jich je stále v provozu kolem tisícovky.

  • Našli jste v článku chybu?