Menu Zavřít

Krachující Crystalex: záchrana se odkládá, chybí zkušenosti

27. 11. 2008
Autor: Euro.cz

Ze skomírající největší sklářské skupiny Bohemia Crystalex Trading funguje již pouze polovina.

Záchrana kdysi zářivého impéria se dále komplikuje, chybí totiž zkušenosti s insolvenčním řízením.

Hledání investorů pro sklárny zadluženého Bohemia Crystalex Tradingu (BCT) se začíná zpomalovat. Původně měli mít věřitelé seznam potenciálních zájemců na stole už na konci listopadu, nyní už je celkem jasné, že to bude až v příštím roce. „Jde o první takovýto projekt v rámci insolvenčního řízení. Je to komplikovanější, než se očekávalo,“ prozradil týdeníku Profit zdroj blízký vyjednávání. Zúčastněné strany teprve hledají způsob, jak celý proces vlastně uskutečnit.

Výroba prý ohrožena není

Dvě doposud vyrábějící sklárny Crystalex Nový Bor a Kavalier Sázava jsou před úpadkem chráněny moratoriem do konce letošního roku. „Obě sklárny mají zajištěny dodávky veškerých surovin, energií a dalších činností nutných k pokračování výroby minimálně do 31. prosince,“ tvrdí mluvčí BCT Karel Samec. V úvahu podle něj připadá i prodloužení moratoria do konce ledna příštího roku. I poté mohou věřitelé nechat podniky v chodu, pokud bude na obzoru koupěschopný investor.

Zájemců je údajně kolem patnácti a další případní investoři se stále oslovují. Na povrch již vyplavala jména německé sklárny Schott, indicko-amerického Borosilu, investičních fondů Advent, Marathon a Bavaria Bohemia. Ve hře je podle informací Profitu i slovenská Rona. „Tuto informaci nemohu ani potvrdit, ani vyvrátit. To přísluší představenstvu,“ komentuje situaci výkonný ředitel Rony Juraj Vaďura. Členové představenstva se nevyjádřili vůbec. Zájem o české sklárny má přitom celkem logické pozadí, neboť výrobce sklenic z Lednických Rovní u Púchova má obdobný výrobní program jako novoborský Crystalex.

Dluží, kam se podívají

BCT a majetkově propojená Porcela Plus dluží syndikátu bank, v čele s ČSOB a Citibank, zhruba čtyři miliardy korun. Do potíží se dostaly kvůli silné koruně, růstu cen energií a globální finanční krizi.

Ze sklářské skupiny již nevyrábí Sklo Bohemia ze Světlé nad Sázavou ani Sklárny Bohemia v Poděbradech. Zkrachovaly kvůli propadu poptávky po křišťálovém sklu, jehož hlavní odbytiště ve Spojených státech se zmítají ve finanční krizi. Dluží též řadě dodavatelů, některým desítky milionů korun. Soud eviduje pohledávky více než stovky věřitelů, například plynáren, dodavatelů surovin i zaměstnanců. Jako řešení podle Samce přichází v úvahu konkurz, reorganizace či oddlužení. „Až se na řešení úpadku věřitelé shodnou a soud jej schválí, pak může být zahájen prodej. O prodeji konkrétnímu zájemci pak rozhodují věřitelé,“ přibližuje Samec. Věřitelům společností Sklárny Bohemia Poděbrady, Sklo Bohemia Světlá nad Sázavou a Porcela Plus přitom už skončila lhůta pro přihlášení pohledávek.

Končíme, čekat nebudeme

bitcoin školení listopad 24

Pracovníkům skláren již mezitím došla trpělivost a opouští utichlé pece. Ve Světlé odejde k 1. prosinci přes 350 z 1100 zaměstnanců, kterým podnik dluží dvouměsíční mzdu. Neztratí ale nárok na tříměsíční odstupné. Ostatní skláři dostanou výpověď do konce listopadu. Úřad práce zde kvůli zvládnutí náporu otevřel své pracoviště.

Nabídka volných míst v regionu však klesá, protože propouštějí i jiné firmy. Lidé přesto sami odcházejí, protože kdyby dostali výpověď, první podporu v nezaměstnanosti mohou čerpat až od února. Takto první peníze od úřadu práce dostanou už začátkem prosince. Kvůli dlužným mzdám odchází rovněž zaměstnanci z poděbradských skláren, kde bylo dosud zaměstnáno 400 lidí. Sklářům se nabízí rekvalifikace pro strojírenství, potravinářství, zemědělství, řidiče nebo strážné ve věznici.

  • Našli jste v článku chybu?