První česká advokátní kancelář zamířila do Ruska
Jiří Němec (37) si dříve nedokázal představit, že by se právě on měl stát ředitelem první pobočky české advokátní kanceláře v Moskvě. Nyní už ale jako partner právní firmy Brzobohatý Brož & Honsa (BBH) sedm týdnů působí v ruském hlavním městě. A byl to právě on, kdo nedávno společně s řídícím partnerem pražské kanceláře Janem Petříkem vítal hosty na slavnostním otevření ruské pobočky BBH Legal v prostorách českého velvyslanectví. Přišli zástupci českých firem v Moskvě, lidé z ambasády včetně velvyslance Miroslava Kostelky či představitelé dánské advokátní kancelář Bech-Bruun, s níž BBH Legal spolupracuje. Všichni se shodovali v tom, že nová pobočka by měla být přínosem pro české investory a podnikatele v Rusku. Tedy v zemi s obrovským potenciálem rozvoje.
Ředitel Němec, který studoval práva v Praze a na univerzitě v Hamburku a v minulosti pracoval v Německu či Austrálii, se již zcela vžil do své nové role. Předpokládá, že BBH Legal bude mít do konce roku k dispozici patnáct právníků. „Patřím k nejstarším v naší kanceláři, a tak jsem se také nejdéle učil rusky na základní a střední škole,“ vysvětluje, proč volba padla právě na něj. Dalším důvodem byla jeho zkušenost s dlouhodobými pobyty v zahraničí. Přitom bylo samozřejmostí, že BBH vyšle do Moskvy jednoho ze svých šesti partnerů. Tím totiž také vysílá signál, jak důležitá pro ni pobočka v Rusku je, uvádí odborník na soutěžní právo, investiční pobídky a energetické právo.
Další české tykadlo.
Jiří Němec by se rád stal dalším z Čechů, o kterém krajané působící v Rusku dobře vědí. Kancelář BBH Legal by se měla stát jedním z míst, na která se přirozeně obrací český podnikatel, když přijíždí do Moskvy. Vedle takových kontaktních míst, jakými jsou česká ambasáda, Český dům či CzechTrade. Ačkoliv v Praze BBH poskytuje služby především velkým klientům, v Moskvě se chce orientovat i na menší, střední firmy z Česka. Němec se domnívá, že čeští právníci mají co nabídnout. I když v Česku se BBH nezabývá kupříkladu zakládáním nových společností, v Rusku je jiná situace. Založení firmy bývá náročnější na nervy, shánění nejrůznějších razítek vyžaduje větší trpělivost. Aby se BBH Legal přiblížila menším klientům, hodlá nabízet balíček služeb za paušální poplatek. Tento balíček by kromě pomoci při budování pobočky v Rusku mohl zahrnovat i základní daňové poradenství.
Přímým popudem pro nástup BBH na ruský trh ovšem byly investiční a podnikatelské aktivity jejích dosavadních klientů v největší zemi světa - společností Škoda Holding, ČEZ či PPF. Nová pobočka hodlá poskytovat českým firmám služby zejména v oblasti korporátního a obchodního práva, při fúzích a akvizicích, ve finančním a bankovním právu či právu nemovitostí. Nevyhýbá se však ani potenciálním ruským klientům. „V minulosti jsme měli možnost sledovat vstupy ruského kapitálu do Česka,“ připomíná Němec. BBH se kupříkladu podílela na prodeji firem Škoda JS a Škoda Steel ruské společnosti OMZ v roce 2004, což v té době byla největší přímá ruská investice v ČR. Založení moskevské pobočky by mělo být rovněž příležitostí k navázání spolupráce s ruskými firmami, které mají zájem o investici nebo jiné aktivity v Česku.
Žádná zelená louka.
V advokátní kanceláři BBH považují za důležité, že jejich moskevské tykadlo nevzniká na zelené louce. Čeští právníci navázali spolupráci s dánskou firmou Bech-Bruun, která Moskvě působí již od roku 1996. S tou nyní také sdílí kanceláře svého moskevského sídla a rovněž právníky. Ole Borch, partner společnosti Bech-Bruun, uvádí, že jeho kancelář se tradičně zaměřovala na dánské firmy působící v Rusku. V poslední době však svůj záběr ještě rozšířila. Služby pro dánské klienty se dnes na činnosti Bech-Bruun podílejí zhruba padesáti procenty, zbytek tvoří klienti z jiných evropských zemí a z Ameriky. Borch popisuje, že BBH se na jeho kancelář obrátila poprvé loni v srpnu s žádostí o součinnost v jedné konkrétní záležitosti. Neuběhl ani rok a obě právní kanceláře spolupracují mnohem více. Borch mluví o nové formě partnerství, která se může stát modelovou i pro aktivity v některých jiných zemích.
Na rozdíl od Dánů však mohou mít čeští podnikatelé v Rusku ještě jednu výhodu navíc. „Mnoho Rusů už někdy v Praze, Karlových Varech či jinde bylo, nebo dokonce i nějakou dobu žilo a rádo na tu dobu vzpomíná,“ připomíná Jiří Němec. Máme tedy výhodu, že nás Rusové berou jako své „krajany ze západu“, kterým se dá věřit, uvádí Němec. Výhodou pro české podnikatele je také alespoň základní znalost ruštiny a slovanská mentalita.
Ruská trojka.
Ještě předtím, než se rozhodla vstoupit na ruský trh, si advokátní kancelář Brzobohatý Brož & Honsa přirozeně zmapovala poměry v tamní advokacii. „V Rusku jsou v zásadě tři úrovně advokátů,“ vysvětluje Jan Petřík. Tou první jsou místní právníci, kteří jsou relativně levní, většinou však mluví pouze rusky a jednají prostřednictvím dopisů. U těchto advokátů není možné počítat s nonstop komunikací s využitím mobilů či elektronické pošty. Na druhé straně v Rusku působí velké a známé zahraniční firmy, které poskytují mezinárodní standard, čemuž odpovídají i vysoké ceny za jejich služby. Petřík v této souvislosti připomíná, že ruský trh je navíc výrazně dražší než třeba britský.
Pak je tu ovšem ještě jedna úroveň mezi oběma zmíněnými póly. Právě na této úrovni se hodlá pohybovat BBH Legal, stejně jako se jí drží dánská Bech-Bruun. Firmy tohoto typu dokážou poskytovat služby mezinárodního standardu a dobře znají místní trh. Advokáti komunikují také v angličtině a často mívají zahraniční vzdělání či zkušenosti z velké právní firmy, říká Petřík. Také ceny za poskytované služby se pohybují ve středním pásmu. Přitom přístup kanceláře ke klientovi může být osobnější než u velké právní firmy.
V BBH se domnívají, že právě střední úroveň by měla nejvíce odpovídat potřebám českých klientů. Kromě toho by uvítali, kdyby mohli poskytovat služby také slovenským firmám. Uvažuje se o tom, že česká advokátní kancelář otevře pobočku rovněž na Slovensku.
Z Čech do světa.
Otevřením moskevské pobočky hodlá kancelář Brzobohatý Brož & Honsa pochopitelně posílit také vlastní prestiž. „Chceme se prezentovat nejen umístěním v žebříčcích českých právních firem, ale především tím, co budeme reálně dělat,“ prohlásil při slavnostním otevření pobočky Jan Petřík. Z české advokátní kanceláře se má stát společnost mezinárodního formátu, která nebude posuzována podle počtu poboček, ale podle kvality poskytovaných přeshraničních právních služeb, dodává Jiří Němec. „Třeba londýnské firmy se na nás budou určitě dívat jinak,“ uvedl Petřík.
Další šance se otevírá jednotlivým právníkům, jež s BBH spolupracují. „Je to příležitost, jak se dále zdokonalovat ve své specializaci a z místního odborníka se postupně stát mezinárodně uznávanou osobou,“ domnívá se ředitel moskevské pobočky Němec. BBH Legal nyní intenzivně hledá nové právníky, a to jak v Rusku, tak i v Česku.
V neposlední řadě je významné i to, že otevřením moskevské kanceláře stoupne celkový počet právníků firmy Brzobohatý Brož & Honsa. V současné době BBH pracuje s týmem 42 právníků v Česku a sedmi v Rusku. Pokud se naplní ambiciózní plány, během pár měsíců se celkový počet vyšplhá nad padesát. A to by znamenalo čelní pozici mezi českými advokátními kancelářemi.