Energetika Český Energetický a průmyslový holding (EPH) kupuje v Itálii od německého koncernu E. ON sedm elektráren s celkovým výkonem 4500 MW, tedy vyšším, než je výkon jaderných elektráren Temelín a Dukovany dohromady. Součástí akvizice je šest plynových elektráren s kapacitou 3900 MW, dalších asi 600 MW představuje výkon černouhelné elektrárny Fiume Santo na Sardinii.
Z pohledu instalovaného výkonu se tak Itálie stane pro EPH hlavním trhem pro výrobu elektřiny. Ve srovnání se střední Evropou je pro výrobce lukrativní. Za megawatthodinu v základním zatížení se platí od 50 do 70 eur, ve špičkách se cena drží nad 60 eury. To jsou dvakrát vyšší ceny než v Česku.
„Tato akvizice je dalším logickým pokračováním naší už dříve avizované strategie vstupu na vyspělé západoevropské trhy, které nemají dostatečně velkou rezervu instalovaného výkonu,“ uvedl předseda představenstva EPH Daniel Křetínský. O zmíněné elektrárny usilovala také italská společnost Edison, součást francouzské energetické firmy EDF, ale nabídla prý málo.
Společnosti cenu transakce neuvedly a nechtějí komentovat ani další detaily do okamžiku, kdy dohodu schválí antimonopolní orgány Evropské komise (souhlas by měl padnout ve druhém čtvrtletí). Když ale problémy sužovaný E. ON oznámil v roce 2013 záměr zbavit se italských elektráren, spekulovalo se, že by chtěl za svá aktiva získat tři miliardy eur.
Podle interních prezentací společnosti E. ON, které měla k dispozici agentura Reuters, plynové a uhelné elektrárny tvořily zhruba čtvrtinu hodnoty italských aktiv.
Dvě třetiny hodnoty připadají na vodní, větrné a solární elektrárny. O ty EPH neusiloval a nemá ani na jejich budoucí odkup opci. „Prodej dalších aktiv v Itálii pořád zvažujeme,“ tvrdí šéf firmy E. ON Johannes Teyssen.