Menu Zavřít

Křičte, aby vás našel… dron. Německá vědkyně chce naučit bezpilotní letouny naslouchat volání o pomoc

9. 6. 2021
Autor: Pixabay
  • Bezpilotní letouny by mohly pátrat po obětech katastrof na základě zvuku

  • Klíčové je rozeznat křik nebo volání mezi jinými ruchy v prostředí

  • Drony se k hledání osob využívají už dnes, místo mikrofonů ale spoléhají na kamery či infračervené snímače


Pátrání po obětech katastrof, lidech ztracených v horách a podobně patří mezi mnoho oblastí, v nichž už dnes nacházejí uplatnění bezpilotní letouny včetně těch českých. Německá výzkumnice nicméně nyní přichází s originálním nápadem, jak možnosti dronů v tomto směru ještě rozšířit a vedle obrazu se zaměřit také na zvuk.

Na právě probíhající 180. schůzi Americké akustické společnosti prezentovala Macarena Varela z německého institutu Fraunhofer FKIE vizi bezpilotních letounů, jež cíleně naslouchají křiku a volání o pomoc. Využívaly by k tomu soustavu mikrofonů v kombinaci s pokročilými technikami výpočetní analýzy zvuku.

Při hledání pohřešovaných a zraněných osob se počítá každá minuta. Bezpilotní letouny mohou pokrýt větší oblast než záchranáři na zemi a „zaslechnout“ křik někoho, kdo potřebuje pomoc.

„Náš projekt stále probíhá, takže provádíme mnoho testů. Už jsme úspěšně detekovali a velmi přesně úhlově lokalizovali impulzní zvuky (výkřiky) v blízké vzdálenosti na pozadí hluku vydávaného samotným dronem,“ řekla Varela. „Nyní budeme systém testovat na létajícím dronu a zpracovávat data různými metodami, abychom odhadli geografickou polohu zdroje zvuku.“

Najít a zachránit. Autonomní drony vědců z ČVUT by mohly pomáhat lidem ztraceným v poušti nebo hasit požáry
Přečtěte si také:

Najít a zachránit. Autonomní drony vědců z ČVUT by mohly pomáhat lidem ztraceným v poušti nebo hasit požáry

Schopnost dronu „slyšet“ se odvíjí od počtu a rozmístění mikrofonů. V efektivitě rozpoznání křiku samozřejmě hrají významnou roli ruchy v prostředí a schopnost jejich softwarového odfiltrování.

„S filtrováním hluku větru, vrtulníku nebo pozemních vozidel máme mnoho zkušeností,“  tvrdí Varela. „Využíváme různé typy filtrů, které potlačují šum, a máme také různé procedury k extrakci signálu, o který nám jde – například impulzních zvuků nebo křiku“.

bitcoin_skoleni

Naslouchací drony budou podle představ německé vědkyně zachraňovat životy tím, že uslyší zvuky přeživších zasypaných pod sutinami po zemětřesení nebo ve zřícené budově.

  • Našli jste v článku chybu?