Menu Zavřít

Kulovy Reknihy dokládají, že ,zelená‘ literatura vážně frčí. Jejich obrat vloni meziročně vzrostl na šestinásobek

20. 1. 2022
Autor: Reknihy
  • Původní česká platforma Reknihy zabývající se přeprodejem nepotřebných knižních publikací má za sebou další úspěšný rok

  • Během něj dokázala navýšit svůj obrat na současných 13 milionů korun a zaznamenat další výrazný nárůst co do počtu jejích uživatelů

  • Firma vloni též rozšířila své skladové prostory. Zásluhou nové pobočky na pražském Smíchově je nyní schopna naskladnit až 80 tisíc nepotřebných titulů


Na trhu působí teprve od roku 2019, už teď se ale mohou pochlubit hned několika zajímavými úspěchy – ať už co do počtu svých zákazníků, totiž uživatelů, nadějnými hospodářskými výsledky nebo tím, kolik stromů díky jejich existenci bylo ve světě zachráněno. Řeč je o Reknihách, mladé české platformě, za níž stojí teprve čtyřiadvacetiletý podnikatel Tadeáš Kula.

Firma jako taková využívá příležitostí, které jí naskýtá cirkulární ekonomika. Od čtenářů shromažďuje již přečtené knižní tituly, na něž by se jinak dlouhé roky prášilo v domácích knihovnách, a následně je přeprodává novým majitelům. A je v tom náramně dobrá, neboť jen za loňský rok takto udala na 60 tisíc publikací, díky čemuž se její obrat navýšil hned šestinásobně na aktuálních 13 milionů korun.

„Výrazný nárůst jsme zaznamenali také v registrovaných profilech uživatelů, kterých je v současnosti necelých 20 tisíc, a souvisejícím zájmu o sdílení knih,“ sděluje Kula jako první redakci Euro.cz. Povzbudivých čísel ale jeho Reknihy dosahují i v jiných ohledech. „Zatímco v roce 2020 jsme naskladnili okolo 15 tisíc knížek, v roce 2021 už to bylo skoro 90 tisíc,“ doplňuje.

Nový sklad a kavárna

Samotný proces sdílení již nepotřebných titulů je v podání Reknih postaven na poměrně jednoduchém principu. Tu knížku, kterou čtenář už nechce, zašle na adresu sběrného místa, kde ji tým vyškolených pracovníků pečlivě prohlédne a následně rozhodne, zda je dílo v natolik dobrém fyzickém stavu, aby si jej mohl zakoupit někdo jiný. Jakmile se tak stane a kniha nalezne svého nového majitele, je tomu bývalému na jeho zákaznické konto připsán kredit, který může v e-shopu použít na nákup jiné cirkulující literatury nebo si jej nechat převést na bankovní účet.

Lidi motivují hlavně peníze, proto je nutné udělat ekologii ziskovou, říká šéf Knihobotu Dominik Gazdoš
Přečtěte si také:

Lidi motivují hlavně peníze, proto je nutné udělat ekologii ziskovou, říká šéf Knihobotu Dominik Gazdoš

Vloni takovýmto způsobem Reknihy svým věrným uživatelům na jejich profily připsaly částku ve výši šesti milionů korun. Ovšem protože se tyto řady neustále, a hlavně rychle, rozrůstají, musela se Kulova firma vypořádat i s jednou náročnou logistickou výzvou. Ta spočívala v navýšení kapacity vlastních skladů.

Za tímto účelem Reknihy během uplynulých 12 kalendářních měsíců otevřely zbrusu novou pobočku, jež se nachází na pražském Smíchově. „Současný sklad dokáže pojmout až 80 tisíc knih a v případě potřeby se dokážeme v budově, kde sídlíme, rozšiřovat ještě dál,“ konstatuje Kula a dodává: „Protože je pro nás velmi důležitá komunita a vztahy s našimi zákazníky, spojili jsme nové prostory s kavárnou, kde se čtenáři mohou potkávat.“

Těm chce být nadějný knižní antikvariát co možná nejblíže, a proto do budoucna plánuje další rozšiřování své vlastní sítě partnerských míst. Na ně čtenář narazí vedle Prahy též v Plzni či Hradci Králové.

Přes tisíc zachráněných stromů

Na potřebu chovat se vůči okolní přírodě ohleduplně se snaží Reknihy poukazovat už jen svou samotnou existencí. K dodržování některých ze základních principů udržitelnosti ale přispívají i jinak. Část peněz, jež společnost od svých zákazníků v rámci každé objednávky v minulosti utržila, totiž posílala neziskové organizaci Rainforest Trust, která bojuje za záchranu deštných pralesů tím, že skupuje zalesněnou půdu. Loni na jaře se firma nechala slyšet, že díky svému dosavadnímu působení na trhu dokázala zachránit bezmála 1120 stromů, jež by jinak padly na výrobu dodatečně vytištěných knih. Se zmíněnou neziskovou spolupracují Reknihy i nadále, byť nyní je příspěvek ze strany uživatelů už čistě dobrovolný.

bitcoin_skoleni

Jan Střálka učí Čechy půjčovat si věci mezi sebou. Na začátku bylo jeho nevyužité kolo
Přečtěte si také:

Jan Střálka učí Čechy půjčovat si věci mezi sebou. Na začátku bylo jeho nevyužité kolo

Za všechny tyto činy se Kulovi a spol. nedávno dostalo patřičného uznání. „Loňský rok byl pro nás opravdu přelomový. A to nejen co se týče obchodních výsledků. Podařilo se nám také získat ocenění od Asociace společenské odpovědnosti – cenu SDGs v kategorii Mladý lídr, stali jsme se Udržitelným e-shopem a členy sdružení Slušná firma. Mimo to, že to považujeme za obrovský úspěch, je to pro nás také velký závazek a motivace, abychom pokračovali v tom, co děláme a jak to děláme,“ uzavírá mladý podnikatel.

  • Našli jste v článku chybu?