Menu Zavřít

KULTURA PŘEŽIJE

20. 4. 2020
Autor: Euro.cz

Kina, divadla, galerie a další instituce se přesunuly na monitory a displeje

Jaro obvykle přeje vernisážím, divadelním premiérám a je obdobím konání významných knižních veletrhů. Letos je to jinak. Kromě první dámy, která z důvodu společenských povinností podle vyjádření manžela dlí v Lumbeho vile, nemá společenské povinnosti nikdo, protože v nouzovém stavu jsou všechny kulturní instituce dočasně zavřené. Přestože se krizová opatření pomalu uvolňují, od pondělí je znovu možné nakoupit na farmářských trzích a postupně se budou přidávat další možnosti trávení volného času, umění má stále červenou. Muzea, výstavní síně a galerie by měly obnovit provoz 25. května. Otevření divadel a dalších kulturních institucí je zahrnuto až do poslední vlny rozvolňování vládních opatření a měli bychom se ho dočkat 8. června.

Češi jsou ale národ, který se složil na stavbu Národního divadla, a také národ Járy Cimrmana. Kulturu padnout nenecháme a společně najdeme cesty, jak se z ní těšit i nadále a zároveň ji alespoň trochu podpořit.

do divadla

Využijte příležitosti zhlédnout divadelní představení v domácím oděvu a nestyďte se si k tomu dát i něco dobrého. Za šustění papírků od bonbonů vám výjimečně nikdo spílat nebude, snad kromě členů rodiny a dietologa. Celou řadu divadelních představení teď můžete sledovat online z pohodlí vlastní izolace. Aktuální program i možnost, jak přispět na provoz divadel, najdete na jejich webech.

Každou neděli (od 18 hodin) a středu (od 20 hodin) můžete živě sledovat na YouTube a Facebooku představení nebo mimořádný program nového cirkusu Cirk La Putyka s podtitulem A(live). Vidět můžete živě uváděné záznamy představení, která se už nebudou opakovat, i to, jak se herci a akrobati připravují v době, kdy nemohou před diváky vystupovat na jevištích.

Cirk La Putyka také vyjel s „divadelním vozem“ do ulic Prahy a promítal své představení na zeď bytového domu.

Fantazie a kontakt s divákem i mimo divadelní hlediště jsou cestou, jak přežít.

Velkým kulturním rozdělovníkem se stala Mall.tv, na níž lze sledovat i několik divadelních představení denně.

Uspokojivou duchovní potravu naleznou fanoušci zavedených divadelních institucí i alternativy. Internetová televize vychází vstříc také těm, jimž chybějí koncerty klasické i moderní hudby. Na velké koncerty i letní festivaly můžeme zapomenout, takže je to jedna z možností, jak vidět a poslouchat oblíbené interprety.

Mall.tv se postavila i na stranu české literatury a v cyklu Svět knihy uvádí známé české autory, jako jsou Bianca Bellová nebo Petr Stančík. Současně radí divákům, jak přispět na provoz divadel i jiné kulturní žánry.

Zavedená divadla se stálým publikem se mnohdy spoléhají sama na sebe a své sociální sítě. Divadlo na Vinohradech hraje každý den kromě neděle ve 20 hodin online premiéru a následující den od 14 hodin reprízu některého ze svých představení. Národní divadlo moravskoslezské odehrává svá představení od 18.30 na svém YouTube kanálu. Na Facebook a YouTube sází i Švandovo divadlo v Praze, které se prezentuje scénickými rozhovory a vlogy. Divadlo v Dlouhé k těmto platformám přidalo i Instagram a po celý duben bude vysílat originální připomínky svých představení.

Filmové večery

I ve světě Netflixu a HBO mají kina svou nezastupitelnou roli. Jejich návštěvu sice koronavirus divákům odepřel, ale i tak je možné do kin „chodit“. Filmy, které byly k vidění v pražských kinech Aero, Světozor a Bio Oko, v brněnském Univerzitním kině Scala a v Biu Central v Hradci Králové, můžete za poplatek sledovat na aerovod.cz, a to s dobrým pocitem, že neporušujete práva autorů a herců stahováním snímků bůhví odkud.

A nemusí jít zdaleka jen o „klub náročného diváka“. Pokud své sousedy už nemůžete vystát a těšíte se, až svobodně opustíte společné prostory bytových domů, doporučujeme zhlédnout oceňované Společenství vlastníků režiséra Jiřího Havelky. Buď se pobavíte, nebo se ujistíte, že v té hrůze nejste sami.

Virtuální prohlídky

Na současný stav promptně zareagovaly i galerie a výstavní prostory, které stejně jako ty zahraniční nabízejí možnost prohlídky běžících výstav, aniž by návštěvníci museli vykročit z bytu. Národní galerie v Praze virtuálně otevřela expozice, pořádá živé přenosy z výstav a nabízí i edukační programy, zejména pro děti. Workshop na pokračování Umění (být) doma ale vzbudí touhu tvořit a stát se umělcem i v dospělých. Pokud se necháte zlákat, podívejte se na web Národní galerie v Praze, připravte si materiál podle pokynů, který je běžně dostupný ve většině domácností, a nechte se políbit múzou.

Skrze monitor se můžete projít také výstavou Galerie hlavního města Prahy Devětsil 1920–1931 a obdivovat díla Toyen, Štýrského či Teigeho. GHMP připravuje i podcasty a má v plánu zpřístupnit online i další výstavy.

Pokud jste ještě nestihli vystát frontu do znovuotevřeného Národního muzea v Praze, můžete je nyní navštívit bezkontaktně a prohlédnout si aktuální i již skončené výstavy. Muzeum myslí i na návštěvníkův čas, a tak je u každé výstavy poznámka, jak dlouho její prohlídka trvá. Počítání žeber velryby to ale nezahrnuje.

Centrum současného umění DOX sází především na službu YouTube, díky níž si diváci mohou prohlédnout výstavu Jiřího Davida i se samotným autorem. Kdo minul fantastickou barevně snovou výstavu Petra Síse, na YT kanálu Centra současného umění DOX se za ní může alespoň ohlédnout.

Tamtéž lze zavzpomínat s Evou Jiřičnou na její výstavu a příběh slavného točitého schodiště, které je pro ni tak typické.

A protože v současné době není možné cestovat do zahraničí, pobyt doma si je možné zkrátit virtuální návštěvou třeba MoMy, Musée d’Orsay, Rijksmusea nebo Ermitáže. Stačí si projít weby slavných muzeí a galerií a téměř každé místo vám umožní nahlédnout zdarma do svých sbírek.

Pod lampou

Současný stav se také smutně dotkl literatury, kterou sice lze nakoupit online, ale není možné navštívit knihkupectví, půjčit si knihu v knihovně, ani zajít na autorské čtení či knižní veletrh. Číst doma je sice normální, ale autoři potřebují inspiraci a povzbuzení přinejmenším projevením zájmu. Vstříc jim vyšla stanice ČRo Vltava, která spustila cyklus V izolaci. O tom, jak se čeští tvůrci Kateřina Tučková, Olga Stehlíková, Pavla Horáková, Martin Reiner nebo Jan Němec vypořádávají s aktuální situací, si můžete přečíst v jejich krátkých povídkách na webu Vltavy.

Podobně k tomu přistoupila i Asociace spisovatelů, která začala publikovat texty svých členů na facebookovém profilu asociace. Literární kavárna Café Fra se vypořádala s nemožností pořádat pravidelná úterní autorská čtení publikací videí s autory, kteří měli vystupovat naživo před svými čtenáři.

Chcete-li autory a vydavatele podpořit přímo, zkuste se vrátit k osvědčenému „každý čtvrtek novou knihu“. Online knihkupectví teď fungují spolehlivě a stále platí, že peníze vydané za knihy nejsou nikdy promrhané.

Pokud jste ještě nestihli vystát frontu do znovuotevřeného Národního muzea v Praze, můžete je nyní navštívit bezkontaktně a prohlédnout si aktuální i již skončené výstavy.

bitcoin_skoleni

O autorovi| klára donathová, donathova@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?