Kdo je vlastně majitelem nejdražšího díla?
Co aukce, to rekord, tak zatím vypadá letošní aukční sezóna. V březnu dal Michal Horáček 6,8 milionu korun za portrét Zuzky Zgurišky od Josefa Šímy a nyní kdosi koupil za 5,5 milionu korun obraz V zahradě od Františka Kupky. Obraz byl dražen v neděli 17. dubna na aukci galerie Antikva Nova Kodl a stal se nejdražším Kupkovým dílem, vydraženým kdy u nás v aukci.
Obraz vznikl v roce 1906 a je ukázkou Kupkovy rané realistické malby. Již zde je však možné vysledovat určité prvky, které jej o několik let později přivedly až k abstrakci. Obraz - jako všechna Kupkova díla, která se dosud objevila na českém trhu - pochází ze sbírky Jindřicha Waldese, prvorepublikového podnikatele, který byl Kupkovým dlouholetým podporovatelem.
Restituovanou Waldesovu sbírku, jejíž nejcennější kusy zakoupila v létě 1999 za 100 milionů korun Národní galerie, původně rozprodávala aukční síň Meissner & Neumann. V loňském roce však došlo mezi Waldesovými dědici a Petrem Meissnerem, jedním ze tří spolumajitelů společnosti, k vážné roztržce kvůli zadržování peněz z prodejů. Zbylá díla - jde především o práce na papíře - proto dnes prodávají společnosti Antikva Nova Kodl a 1. Art Consulting Brno - Praha.
Obraz V zahradě byl vyvoláván za čtyři miliony korun a čtyři dražitelé, dva v sále a dva na telefonu, stotisícovými příhozy vyhnali jeho cenu až na konečných 4,6 milionu korun (bez aukční provize). Vítězem se stal anonymní kupec dražící po telefonu. Majitel pořádající galerie Martin Kodl byl k jeho identitě ochoten sdělit pouze tolik, že obraz získal pro významnou českou sbírku. Na přímý dotaz, zda nejde o Michala Horáčka, odmítl odpovědět. Vladimír Železný vyloučil možnost, že on by byl oním anonymním kupcem, v rozhovoru pro Frekvenci 1 s tím, že již má ve sbírce lepší Kupkova díla.
Konečná cena 5 520 000 korun je novým Kupkovým aukčním rekordem na českém trhu. Dosud nejdražší obraz Ocel pije vydražila Antikva Nova Kodl za necelých 4,5 milionu v listopadu 2003.
Martin Kodl si dosažený výsledek pochvaluje. Spokojené podle něj mohou být všechny tři strany - Waldesovi, nový majitel i on jako dražitel. “Rané realistické a fauvistické věci autorů, jako je Kupka nebo jako jsou kubisté a surrealisté, jdou teď nahoru. Myslím, že cena toho obrazu v budoucnu stoupne a že to byl všeobecně výhodný obchod,” říká Kodl.
Dosažená cena je o to zajímavější, že nejde o malbu na plátně, ale na lepence. Práce na papíře obecně dosahují nižších cen. Váhu tohoto rekordu poněkud snižuje jen skutečnost, že Kodlova galerie obraz přes rok a půl neúspěšně nabízela k přímému prodeji za částku šest milionů korun. Lze to tedy chápat i tak, že půl milionu bylo třeba slevit, aby byl obraz prodejný.
Vůbec nejdražším Kupkovým dílem prodaným na českém trhu je podle dostupných údajů obraz Sladkosti žití ve sbírce Vladimíra Železného. Dal za něj údajně 8,5 milionu korun. Další raný Kupkův obraz nazvaný V Buloňském lese Antikva Nova Kodl v minulosti prodala v přímém prodej za sedm milionů korun. Nejdražším Kupkovým obrazem prodaným na zahraniční aukci je abstraktní kompozice Vertikální plány modré a červené, vydražená aukční síní Sotheby‘s v květnu 1998 za necelých 600 tisíc dolarů. Meda Mládková se kdysi nechala slyšet, že za Kupkův obraz Katedrála, jeden ze skvostů své sbírky, dal dokonce 900 tisíc dolarů.
Z českých autorů je Kupka po Alfonsi Muchovi tím, jehož díla se na zahraničních aukcích objevují nejčastěji - například loni asi dvacet děl. S výjimkou obrazu Tryskání II., který se navíc ani neprodal, šlo vesměs o práce na papíře. Za nejvyšší cenu - v přepočtu přibližně 2,4 milionu korun - byl v září v Paříži vydražen kvaš Metalické svatby.
František Kupka: V zahradě (1906)
technika: olej na lepence
rozměry: 52 x 52 cm
prodáno: 5 520 000 Kč
Kupkův obraz byl jedinou milionovou položkou společné aukce galerií Antikva Nova Kodl a Vltavín. Prodalo se na ní 62 procent dražených položek v celkové ceně necelých 14,2 milionu korun (včetně aukční provize).
(box)
Další z velkých aukcí
bude aukce Galerie Art Praha, která se koná v sobotu 30. dubna od 13.30 v pražském hotelu Hilton. K jejím hlavním lákadlům mají vedle obrazu Josefa Čapka Děvče s fialkami patřit portrét šlechtice od Jana Kupeckého (vyvolávací cena 550 tisíc korun), obraz Město od Václava Špály a kompozice Mikuláše Medka nazvaná Mechanický básník (vyvolávací cena á 750 tisíc korun).
Josef Čapek: Děvče s fialkami (1931)
technika: olej na plátně
rozměry: 59 x 51 cm
vyvolávací cena: 800 000 Kč