Menu Zavřít

Kvůli koronaviru zejí byty na Manhattanu prázdnotou, klesajícím nájmům navzdory

21. 7. 2020
Autor: CC0 via Pixabay

Sehnat byt v bezmála jedenáctimilionovém New Yorku bylo ještě na konci loňského roku takřka nemožné. Alespoň tedy mělo-li se jednat o takové bydlení, které je na jednu stranu důstojné a na stranu druhou za něj člověk neutratí veškerý svůj příjem. Současná koronavirová pandemie, jejíž konec je minimálně v případě USA stále ještě v nedohlednu, ale tento zdánlivě neotřesitelný fakt od základů změnila. Nyní je v samotném centru města, proslulé čtvrti Manhattan, takových bytů více než dost, přičemž jsou to pronajímatelé, kdo musí činit jeden velký ústupek za druhým.

Jak totiž s odkazem na studii vypracovanou realitní společností Miller Samuel uvádí zpravodajský server CNBC, počet volných bytových jednotek určených k dlouhodobému pronájmu přesahoval v červnu hranici deseti tisíc. To značí ve srovnání se stejným obdobím loňského roku více než 85procentní nárůst. Podle oficiálních údajů je aktuálně potenciálním zájemcům k dispozici na 3,67 procenta všech manhattanských bytů, což je číslo, jaké tato městská část dosud nepamatuje.

Příčina této neobvyklé situace je dle názoru analytiků dvojí. Zčásti za ni může několikaměsíční karanténa, která pracovníkům realitek znemožňovala organizovat prohlídky pro nové nájemníky, nemalou zásluhu na ni ale mají rovněž obavy samotných lidí, kteří se jednoduše New Yorku a dalším podobným metropolím nyní vyhýbají obloukem a shánějí bydlení jinde.

„Státní nařízení, jež zakazovalo realitním agentům fyzicky ukazovat dané nemovitosti, skončilo před začátkem posledního červnového týdne, což není příliš času na to, aby to mohlo nějak reálně ovlivnit trh,“ uvádí zmíněná studie.

I proto tak majitelům dotčených bytů nezbývalo nic jiného než vzít situaci do vlastních rukou a začít rychle jednat. Nižší ceny nájmů, které ve srovnání se stejným obdobím v roce 2019 spadly o celých osm procent, byly přitom prý jen pouhým začátkem. A že na tom něco doopravdy bude, dokládá i fakt, podle něhož v červnu hned polovina vlastníků nabídla svým nájemcům jen málo vídaný bonus v podobě jednoho a půl měsíce bydlení zdarma.

Rodinnému životu New York nesvědčí

Jak studie dále zmiňuje, vůbec nejhorší je situace na poli větších bytů, které jsou primárně určeny vícečlenným rodinám. Jejich zájem o bydlení v centru města během uplynulých měsíců významně opadl, neboť řada z nich začala upřednostňovat nedaleká předměstí, kde mají za domkem vlastní zahradu, a tím pádem i větší kontakt s přírodou. Potvrzují to ostatně i statistiky, jež jasně říkají, že počet nově uzavřených nájemních smluv na byty se třemi obyvatelnými místnostmi klesl v případě Manhattanu během června meziročně o masivních 42 procent.

bitcoin_skoleni

Je proto dost možné, že majitelé ve snaze zaplnit prázdné bytové jednotky budou muset jít s cenami nájmů ještě o něco níž. Tím spíš když rozdíly mezi centrem New Yorku a ostatními městy zůstávají i nadále propastné – za garsonku zde totiž obvykle zaplatíte kolem 3 400 dolarů měsíčně, tedy dvakrát víc, než kolik činí celostátní průměr.

  • Našli jste v článku chybu?