ZUZANA ROITHOVÁ - Jako levačka se narodila i politička Zuzana Roithová. V dětství si kvůli tomu zkusila své. Učitelka ji za kreslení levou rukou trestala. Kvůli „předělávání“ na praváka Roithová dokonce v mládí koktala. Aby přečkala tlak ve škole, musela si vymyslet na učitelku malou lest.
Výrobu speciálních nástrojů pro leváky i celkovou emancipaci levorukých intenzivně podporuje politička Zuzana Roithová. Ta se sama narodila jako levačka a v mládí jí to ztrpčilo život. „Já bohužel chodila na základní školu ještě v době, kdy nás učitelé za psaní či kreslení levou rukou trestali,“ vzpomíná Roithová.
Dokládá to příběhem z raného dětství. „Myslím, že už jako malá jsem docela obstojně kreslila. Snad je důkazem, že už v pěti letech jsem měla výstavu obrázků,“ vypráví. V první třídě pak prý díky pěknému výtvarnému projevu dostávala od učitelky samé pochvalné hvězdičky. Na konečném vysvědčení ale byla kupodivu dvojka. „Šla jsem se zeptat učitelky na důvod. Prý zjistila, že jsem všechno psala a kreslila levou rukou. A proto to neplatí,“ vzpomíná na důvod negativního hodnocení Roithová.
Pro svůj výtvarný projev či psaní si proto školačka musela vymyslet jistý podvůdek. „Když se učitelka nedívala, předznamenávala jsem si levou. A když šla kolem, překreslovala jsem to na čisto pravou, tak aby to vyučující viděla. Pak jsem konečně začala dostávat jedničky,“ vypráví Roithová. „Díky tomuto triku jsem se ovšem naučila příslušnému sklonu držení psacích potřeb. Takže jsem nakonec byla schopna psát oběma rukama.“
Za násilné přeučování na pravou ruku ale zaplatila bolestivou daň. „Celou druhou třídu jsem kvůli tomu koktala,“ popisuje Roithová neblahý průvodní jev. „Naštěstí v šedesátých letech stát ustoupil od toho, aby se děti trestaly za to, že píší levou rukou. Mně už zůstala schopnost psát oběma. Ovšem dodnes mám ze psaní pravou vždycky nepříjemné mozoly,“ říká Zuzana Roithová.