Menu Zavřít

Kvůli úředníkům do ráje

15. 3. 2002
Autor: Euro.cz

Až po podpisu

Kvůli úředníkům do ráje
Přestože se na základě výsledných poměrů v procentech odpovědí zdá, že manažeři ve svých názorech jednotní nebyli, opak je pravdou. Etiku využívání daňových rájů totiž téměř všichni porovnávali s etikou vybírání daní. A to s jednoznačným výsledkem.
Hlavním argumentem kladných reakcí kromě poměření s činností úředníků bylo, že pokud nejde o praní špinavých peněz, je vše v pořádku. „Jsou to normální pravidla hry. Smeč v tenise také není neetická, když vám na ni soupeř nahraje,“ pomohl si přirovnáním jeden z manažerů. Většina z nich ale usoudila, že nejde jen o samotné daňové ráje. „Použiji-li absolutní měřítka, pak využívání daňových rájů za etické nepovažuji. Pokud však použiji relativní měřítka, neboli přihlédnu k celkovému stavu prostředí, pak to může vypadat trochu jinak,“ shrnul dvojsečnost otázky jeden z respondentů. Předznamenal tím názory svých kolegů. „Dokud je považováno za etické extrémní přerozdělování vyprodukovaného HDP prostřednictvím státní byrokracie, jež sama obrovské prostředky spotřebuje, další vyplýtvá a část se pokusí nasměrovat do sféry svých zájmů, tak asi nelze kritizovat komerční sféru, že se pokouší uchránit něco finančních prostředků, které jsou výsledkem jejího úsilí,“ uvádí další z ředitelů.
Odpovědi na anketu v mnoha případech rychle sklouzly z obecné roviny do praxe. „Možná až tak úplně etické není,“ přiznává jiný manažer, „ale pokaždé, když vidím naše daňové povinnosti, tak mám pocit, že je to vhodné. Svým způsobem jde o hlasování nohama o tom, že české daně jsou příliš vysoké.“ Byrokracii obžaloval i další názor. „Za stejně neetické považuji to, že některé velmi špatně a draze fungující státy (například ČR) za svoje mizerné služby účtují tak vysoké ceny (daně).“ K obhajobě rájů prohlásil jiný ředitel: „Jejich využívání se divit nelze. Český podnikatel nedostane od vlády nic a platí neslušné daně, různá pojištění, poplatky a tak dále. Státní úředníci z toho žijí, aby obhájili svoji existenci, vymýšlejí nesmysly, a tím jen více obtěžují podnikatele. Jejich počet navíc neustále stoupá, a to je nepřijatelné.“
Diskusi o etice uzavřel jeden z respondentů výstižně: „Za neetické považuji parazitování na úsilí a práci jiného. Ve státech, kde je rozumné zdanění příjmů (deset až patnáct procent), je výběr daní vyšší a snaha využívat daňové ráje nižší.“

Považujete za etické využívání daňových rájů?
1. Ano 51,3 %
2. Ne 33,9 %
3. Nevím 14,8 %

Až po podpisu
Daňové přiznání po internetu ano, ale nejdůležitější je zajistit bezpečnost sdělovaných údajů. Tomu by měl především napomoci elektronický podpis. Tak znějí shrnuté odpovědi respondentů Manažerského barometru.
Obavy o zajištění bezpečnosti byly pro ředitele důvody jak pro souhlasná, tak negativní stanoviska. „Jen bych chtěl mít jistotu, že bude zachována důvěrnost tohoto dokumentu. Dokonce bych uvítal, pokud by můj správce daně se mnou o daňovém přiznání před i po podání mohl komunikovat. Na některé věci bych se zeptal, jiné třeba upřesnil, vysvětlil,“ tvrdí jeden manažer. Jeho kolegyně je stejného názoru, přestože svou odpověď formulovala záporně: „Ne, a to z důvodů bezpečnosti údajů a také proto, že není ještě vyřešen prakticky elektronický podpis a vůbec platnost a průkaznost takto posílaných dokladů.“
Jiní manažeři si všímali pozitiv, která zavedení podávání přiznání po internetu přinese, a jeho fungování v praxi. „Daňové přiznání podávané prostřednictvím internetu znamená výraznou úsporu času a lidských sil. Už letos v lednu jsem se je pokusil podat v elektronické podobě, bohužel se však jde o projekt nedotažený, poznamenaný dětskými nemocemi, takže v současné době příliš času a energie neuspoří. Uvidíme, jak do budoucna,“ popisuje své zkušenosti jeden z nich.
Další z ředitelů se obává české státní správy a toho, jak si s podobnými dokumenty může poradit: „Při současné podobě daňového přiznání a celkového úžasného „fungování“ státní správy bych toto považoval jako za krajní hazard. Vzhledem k tomu, že daňová soustava ČR je značně komplikovaná a přehledná již jen pro zasvěcené, navíc finanční úřady nejsou připraveny po procedurální stránce takto podané daňové přiznání zpracovat, byla by to opravdu jen marná lásky snaha.“
Hlavní výhodu popisovaného procesu charakterizoval nekompromisně jiný respondent: „Nejraději bych prostřednictvím internetu komunikoval se všemi úřady. Návštěva těchto zařízení je totiž většinou velice depresivní a vrací člověka do dob, které už jsou naštěstí za námi.“

Kdybyste měli možnost, podali byste daňové přihlášení prostřednictvím internetu?

bitcoin_skoleni

1. Ano 67,8 %
2. Ne 22,6 %
3. Nevím 9,6 %

PRAMEN: Týdeník EURO – odpovídalo 115 manažerů.

  • Našli jste v článku chybu?