Menu Zavřít

Kyberútok na Bezose prý spustila zpráva od saúdského korunního prince

22. 1. 2020
Autor: Profimedia.cz

Saúdská Arábie „s vysokou pravděpodobností“ stála za kyberútokem na miliardáře a šéfa Amazonu Jeffa Bezose z roku 2018. S odkazem na oficiální vyšetřování i šetření Bezosova bezpečnostního týmu o tom informoval britský list The Guardian. Útok měla dokonce spustit zpráva přímo od saúdskoarabského korunního prince Muhammada bin Salmána, velvyslanectví Saúdské Arábie ve Spojených státech však obvinění důrazně odmítlo a označilo ho za „absurdní“.

Bezos podle deníku obdržel zprávu od korunního prince přes službu WhatsApp. V následujících hodinách bylo z Bezosova telefonu extrahováno velké množství dat, přičemž výsledky forenzní analýzy ukázaly, že tuto extrakci s největší pravděpodobností odstartovalo právě video z bin Salmánovy zprávy.

Forenzní experti začali zkoumat miliardářův telefon poté, co americký bulvární list před rokem zveřejnil intimní detaily z jeho soukromého života, včetně textových zpráv. Vlastní vyšetřování začal i Bezosův bezpečnostní tým, který rovněž dospěl k závěru, že přístup k telefonu získali podle všeho Saúdové. Své závěry předali odborníci policii.

Nejbohatší muž světa Bezos je zároveň majitelem listu The Washington Post, pro který pracoval i zavražděný saúdskoarabský novinář Džamál Chášukdží. Zprávu od bin Salmána miliardář obdržel půl roku před Chášukdžího smrtí, 1. května 2018.

Chášukdží ve svém sloupku kritizoval Rijád za represivní kroky proti aktivistům a intelektuálům. Odborníci na Saúdskou Arábii se domnívají, že právě novinářovy texty stály za kyberútokem na Bezose.


To je málo! Bezos terčem kritiky kvůli nízké částce na pomoc Austrálii

 Zakladatel Amazonu Jeff Bezos


„Nejspíš si myslel (korunní princ), že pokud bude na Bezose něco mít, může ovlivnit podobu článků o Saúdské Arábii (v listu The Washinton Post). Je vidět, že Saúdové nemají při ochraně a postupu Muhammeda bin Salmána žádné opravdové zábrany či hranice. Ať už se jedná o útok na ředitele jedné z největších světových společností nebo na osamělého disidenta,“ okomentoval záležitost Andrew Miller, americký odborník na Blízký východ a člen americké Národní bezpečnostní rady (NSC) za exprezidenta Baracka Obamy.

„Cílené útoky zneužívající sociální aplikace jsou ale stále větším rizikem, protože útočníci jsou ochotni platit za zranitelnosti v populárních platformách, které obsahují data o miliardách lidí, stále vyšší částky. Do rukou se pak kyberzločincům dostává velmi efektivní kybernetická zbraň,“ komentoval útok na Bezose odborník na kyberbezpečnost Petr Kadrmas ze společnosti Check Point.

Vražda Chášukdžího v roce 2018 vyvolala pobouření po celém světě. Rijád jeho smrt přiznal až po více než dvou týdnech, byla prý vykonána bez vědomí korunního prince. To se ale nezdá vládám řady zemí či například americké výzvědné službě CIA. Rijád jakýkoliv podíl bin Salmána na zabití novináře opakovaně odmítá. Na konci loňského prosince za čin odsoudil pět lidí k smrti a další tři poslal do vězení.

Dále čtěte:

Bezos zbohatl vykořisťováním zaměstnanců, tvrdí Ocasio-Cortezová. Amazon se brání

Amazon chce prorazit v Indii. Investuje miliardu dolarů do malých a středních firem

bitcoin_skoleni

Američané věří víc Amazonu než policii a vládě. Nejhůře dopadl Hollywood

  • Našli jste v článku chybu?