Internet V Česku se chce významně angažovat společnost FireEye, která odhalila čínskou vládou sponzorované hackery a podílela se na zásazích proti kybernetickým útokům v sítích firem, jako jsou Intel, Google, New York Times, Sony či americký Fed. FireEye teprve v loňském roce vstoupil na newyorskou burzu a společně s dodatečným prodejem dalších akcií získal 1,2 miliardy dolarů na globální expanzi.
„Chceme masivně investovat v Evropě,“ řekl týdeníku Euro Paul Davis (na snímku), viceprezident FireEye pro Evropu, Blízký východ a Afriku. „Máme v plánu stát se významným globálním hráčem a tím se staneme díky investicím na jednotlivých trzích.“ FireEye už vybudoval silné zázemí v Rumunsku, Maďarsku a Polsku a nyní se chce více zaměřit na Česko a Rusko.
Podle Davise by se konkurenční bezpečnostní firmy měly začít obávat. „Máme technologii, která mění hru, a ostatní firmy začínají být znepokojeny,“ tvrdí sebevědomě.
FireEye letos v lednu posílil svoji pozici akvizicí další mladé společnosti Mandiant, s níž získal právě ony zásahové kybernetické týmy. Firma díky tomu školí také americké tajné služby a forenzní jednotky.
„V Evropě chceme růst tak rychle, jak rychle zvládneme najímat lidi,“ tvrdí viceprezident Mandiantu pro celosvětové prodeje Greg Enriquez, „v současné době mimo jiné pracujeme s evropskými vládami a otevřeli jsme centrální kancelář v Polsku, ze které budou aktivity v regionu řízeny.“ Pod Polsko bude spadat i Česko, kde prozatím FireEye zaměstnává dva lidi a navazuje vztahy s lokálními partnery, přes které chce realizovat drtivou většinu svých obchodů. Českou vládu prozatím společnost neoslovila, v nejbližší době se ale na takové kroky chystá. „Ze strany státu vidíme rostoucí zájem o tuto problematiku. Rozhodně počítáme s tím, že naše zásahové týmy budou působit také na zdejším trhu,“ tvrdí Paul Davis. O tom, zda FireEye v Česku kromě čistě obchodních aktivit hodlá vybudovat také například vývojové centrum, firma prozatím mlčí. Jedna R&D laboratoř byla v rámci Evropy otevřena v Německu.
l